Answer:
The answer to the three fill in the banks as per order given in question are- store of value , unit of account , medium of exchange.
Explanation:
When $500 are kept in piggy bank to buy laptop, it illustrates the store of value function of money. This is a function where money is kept or stored to purchase some item in the future, given money doesn't lose its purchasing power .
The $500 price of laptop shows the unit of account function of money , where money is the standard numerical of measurement for the goods and services or any other transaction in the market.
The $500 which was used to buy the laptop shows the medium of exchange function of money , where money is used as intermediary for exchange of goods and services.
Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
Answer:
Option(a) is the correct answer to the given question.
Explanation:
The electrical goods require regular or more updating modifications in the prototypes of the manufacturing.The manufacturing process of the electrical items is versatile it means the designing is changes time to time .
- The project costs also varies with there needs. The secret money comes with the evolving environment of manufacturing. Every other change comes with certain expense, called the secret cost. Consequently subcontracted consumer electronics are progressively becoming more costly.
- All the other options are not correct outsourcing phenomenon in the electronics industry that's why these are incorrect option .
Answer:
Considering the allocate fixed cost, it would not be a good option.
It will generate a financial disadvantage of 22,950
Explanation:
![\left[\begin{array}{cccc}&produce&buy&Differential\\Purchase&&282,600&-282,600\\Variable Cost&270,000&&270,000\\Fixed Cost&68,400&32,850&-35,550\\Total Cost&338,400&315,450&-22,950\\\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bcccc%7D%26produce%26buy%26Differential%5C%5CPurchase%26%26282%2C600%26-282%2C600%5C%5CVariable%20Cost%26270%2C000%26%26270%2C000%5C%5CFixed%20Cost%2668%2C400%2632%2C850%26-35%2C550%5C%5CTotal%20Cost%26338%2C400%26315%2C450%26-22%2C950%5C%5C%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Fixed overhead; 38 x 1800 = 68,400
There is a portion of 35,550 fixed cost which is tracable to the real wheel assembly line thus, will be eliminated.
But 32,850 would not.
Considering this, it would not be a good option to stop the assembly line and purchase the component