<span>Answer is $17,325.
Since the salvage value of the asset after its four years of useful life is $3,300 while its current purchase value is $28,500; we need to depreciate the difference over 4 years. That us $25,200 to be depreciated over 4 years using a straight line method. At December 31 of year 3, the asset will be 2.75 years old(2 years, 9 months). Hence the accumulated depreciation is $25,500*(2.75/4). This is $17,325.</span>
Answer:
7.5%
Explanation:
real interest rate = nominal interest rate - inflation rate
nominal interest rate = real interest rate + inflation rate = 4% + 3.5% = 7.5%
inflation rate refers to the general increase in the price level while the real rate of return is the rate that investors seek after discounting inflation, i.e. the real gain of taking an investment.
Answer:
$5,350
Explanation:
LeeCo's total invoice = $5,500 (Macy's goods)+ $70 for freight charges (FOB sale New York)
If LeeCo. pays within the discount period it must pay $5,500 x 96% = $5,280 for the goods and $70 for the freight = $5,350
*Free on board (FOB) shipping point means that the buyer gets title of the goods at the moment they are shipped and is responsible for covering freight expenses.
Answer:
receive less funding if they represent the riskiest operations of the firm
Explanation:
In simple words, the cost of capital is represented as weighted average and its represents the level or return expected by the investors and represents the level of risk of the firm on average. Therefore, managers tends to lift up or down this return depending upon the risk of the potential project to be taken.
Thus, if the average return will be applied for all projects then high risk projects will get less funding and low risk project will get excess funding.
Answer:
$995
Explanation:
Net income comprises of the dividends declared and the retained earnings. Dividends and retained earning are obtained from a company's net income. In other words, net come is retained earning plus dividends declared.
Interest paid is an expense that is factored when computing the net income. The common stock account does not relate to the net income.
For Maryland enterprises, net income will be dividend declared plus the change in retained earnings.
i.e., net income =$1,328 +(-333)
=$1,328-333
=$995