<h3>It costs $ 22.5 for mike and his friend to rent paddle board for 3 hours</h3><h3>Mike has $ 2.5 remaining after rental</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Mike has $25.00 to rent paddleboards for himself and a friend for 3 hours
Each paddleboard rental costs $3.75 per hour
So there are two persons = mike and his friend
1 hour = $ 3.75
Therefore, for 3 hours:

<em><u>Thus for two person:</u></em>
11.25 + 11.25 = 22.5
Thus it costs $ 22.5 for mike and his friend to rent paddle board for 3 hours
Remaining amount = 25 - 22.5 = 2.5
Thus Mike has $ 2.5 remaining after rental
That'd be one third of 1500 muffins, or 500 muffins.
(y - 0.18y) * 1.08
Just explain what each part of it means and try to make it seem long.
Answer:
0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
The number of messages arriving at a multiplexer is a Poisson random variable with mean 15 messages/second.
Let X be the number of messages arriving at a multiplexer.
Mean = 15
For poison distribution,
Mean = Variance = 15

From central limit theorem, we have:
where n is the sample size.
Here, n = 1 minute = 60 seconds
P(x > 950)
Calculation the value from standard normal z table, we have,

0.048 is the probability that more than 950 message arrive in one minute.