Answer:
8.1%
Explanation:
Firstly, let look at the formula for calculating weighted average cost of capital (WACC):
WACC = (D/A) x r_D x (1-t) + (E/A) x r_E + (PE/A) x r_PE, where:
A: Market value of company asset;
D: Market value of company debt;
E: Market value of company equity;
PE: Market value of company preferred equity;
r_D: cost of debt;
r_E: cost of equity/retained earnings;
r_PE: cost of preferred equity;
t: tax rate
Putting all the numbers together, we have:
WACC = 35% x 6.5% x (1-25%) + 55% x 10.5% + 10% x 6% = 8.1%
Answer:
Its output is a standardized product produced from modules.
Explanation:
Repetitive Focus is a process that focuses on product orientation and emphasizes the use of modules, which allow for a greater range of customization. That being said we can say that out of the answers provided, the characteristic that best describes repetitive focus is that Its output is a standardized product produced from modules. Because like mentioned before the main difference between this and other process' is the use and emphasis on modules.
I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.
Answer:
The regional aircraft will presumably have a higher break-even point the original investment point than a furniture maker in light of the fact that the majority of a carrier's expenses are fixed . It is imperative to take note of that despite the fact that the two organizations report indistinguishable income and total compensation figures, their equal the initial investment focuses will probably contrast fundamentally due to contrasts in their cost structures.
Answer: $105,000
Explanation: In Economics the term profit refers to the amount a company or an individual left with after paying for implicit and explicit cost. Explicit cost means cost paid to others for their services.
While, Implicit cost or opportunity cost is the cost of loosing profits due to choosing one alternative over other. In this case Zippy's salary and his interest on savings is his implicit cost.
therefore,
Economic profit = $250,000 - ( $30,000 + $15,000 + $100,000 )
= $105,000
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks