A meter is 100 cm. A ball of string has 10m of string, and you multiply 10m by 100cm, you get 1,000cm. Then you multiply 40cm by 2, and you get 80cm, or two lengths of string. Then you multiply 35, which is half of 70, by 80, and that is 2,800 cm.
2,800÷40cm=70
And 100cm=1m.
The teacher will therefore need 28 balls of string.
Answer:
The mass of the block is 
Step-by-step explanation:
we know that
The density is equal to the mass divided by the volume
step 1
Find the volume of the granite block
we know that
The volume of a rectangular prism (granite block) is equal to

substitute the values

step 2
Find the mass of the block

we have


substitute the values and solve for the mass


Answer:
The possible value of X are;
15, 30, 45, 60 etc
Step-by-step explanation:
The parameters given are
Number of chocolates Tanmay had = X
Number of chocolates Tanmay gave to Akash = 1/3 × X
Number of chocolates Tanmay gave to Sharad = 1/5 × X
Whereby 3 and 5 are factors of X, therefore;
3 × 5 = 15 is the lowest single factor of X
The possible values of X starting from the lowest factor are given as follows;
15 × 1 = 15
15 × 2 = 30
15 × 3 = 45
15 × 4 = 60
Hence, the possible value of X are the arithmetic progression a + (n - 1)×d
Where:
a = 15
n = 1, 2, 3, 4, ...
d = 15
Which includes;
15, 30, 45, 60
The distance is 120 km
the rate that the distance is changing is 30km per hour
hope this helps
It would be c I believe,
Because you can tell by what you wrote