Answer:
Event Proxy Corporation Debit Credit
Journal Entry
1 Investment in Server Corporation $133,500
Cash $133,500
2 Investment in Server Corporation $22,500
Income from Server Corporation $22,500
3 Cash $9,000
Investment in Server corporation $9,000
4 Income from Server corporation $3,000
Investment in Server corporation $3,000
Answer:
$555,750
Explanation:
First we need to calculate the units produced in the month of August.
We know that the opening inventory of finished goods is equal to 40% of that month's sale.
- The Opening inventory of August will be: 11100 * 0.4 = 4440
- Units produced in august relating to August sales will be 11100 - 4440 = 6660
- Units produced in August relating to September's sales will be 12600 * 0.4 = 5040
- Total units produced in August = 6660 + 5040 = 11700 units
- labour hours required for August = 11700 * 2.5 = 29250 direct labor hours
- So, Direct labor Cost = 29250 * 19 = 555750
Answer:
Total overhead= $17,600
Explanation:
Giving the following information:
Variable manufacturing overhead $ 1.65
Fixed manufacturing overhead $ 11,000
Units produced= 4,000
<u>The total overhead is the sum of the total variable cost and the total fixed costs.</u>
Total overhead= 1.65*4,000 + 11,000
Total overhead= $17,600
Answer:
Individual rewards for contributions to the team
Explanation:
A team should share rewards among themselves not to individuals, because effective teams are made of collaborators not competitors. By giving individual rewards for contributions to the team it reduces how effective the team behavior is.
For example, if a particular team is giving certain rights over others, there may begin to exist a competitive spirit amongst the team.
What is the question? sorry I can't help