Answer:
B. discharged
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that Bottling's contractual obligation to Chug is breached. This term refers to when a party in a contract does not meet the obligations that they agreed upon for whatever reason. Which, since Bottling decided to not perform their part of the contract due to prices becoming to high then they are breaching the contract, regardless whether or not it is due to external factors.
Answer:
$3,900
Explanation:
A speed boat bought for $13,000 depreciates at 10% per annum compounded continuously. What is its value after 7 years?
Round the answer to nearest dollar.
Amount of depreciation per annum = 13,000 x 10% = $1,300
Amount of depreciation in 7 years = 1,300 x 7 = $9,100
Value of Speed boat after 7 years = 13,000 - 9,100 = $3,900
Answer:
Letter b is correct. <u>Joint venture.</u>
Explanation:
The Joint Venture strategy can be defined as an economic association that occurs between two or more companies, whose objective is to carry out a certain activity during a limited period of time.
Joint Venture operations are commonly used for various organizational purposes, such as commercial, logistical, technological, etc., in addition to being a strategy that makes it possible to accelerate business by combining business resources.
It is necessary to know that in addition to the mutual benefits, the companies that adopt this strategy also share the same risks and costs, therefore planning is necessary so that the commercial association is profitable for both companies.
The answer to this question is $250,000. It is because in the rules of the FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) they follow a standard insurance amount of $250,000 that is why I have come up with that answer. FDIC also caters to money market deposit accounts and certificate of deposit.
Answer:
ROI for the year will be equal to 10 %
Explanation:
We have given to total sales = $1500000
Controllable margin = $220000
Total average assets = $2200000
And fixed cost = $60000
We have to find the ROI of the year
ROI is given by
= 10 %
So ROI will be equal to 10 %