Answer:
$2,300
Explanation:
Assuming that the requirements for qualified plan awards are otherwise satisfied, each award by itself would be excluded from income.
The excludable amount or deduction is $1,600 out of total amount of awards.
Total amount of awards = Design + Graphic + Employee of the year
= $1,340 + $1,775 + $785
= $3,900
Taxable awards = Total amount of awards – Excludable amount
= $3,900 – $1,600
= $2,300
However, because the $3,900 total value of the awards is more than $1,600, Keren must include $2,300 in his taxable income.
Total contribution margin = $3,000, standard models sold at break even=800, deluxe models sold at break even=400, superior models sold at break even=100
<u>Explanation:</u>
1.Using sales mix stated in the fact from Figure to form a package what is the total contribution margin?
total contribution margin =($150 multiply 8) plus ($200 multiply 4) plus ($1,000 multiply 1) = $3,000
2.Refer to Figure, What is the number of standard models sold at break even.
break even units =Fixed cost divide contribution margin per package
= $300,000 divide $3000 =100 package standard models sold at break even=100 package multiply 8 = 800
2.Refer to Figure, What is the number of deluxe models sold at break even.
break even units
=Fixed cost divide contribution margin per package = $300,000 divide $3000
=100 package deluxe models sold at break even = 100 package multiply 4
Answer:
Option C is correct one.
<u>The investment strategy is conservative.
</u>
Explanation:
This is so because most of the money is either in cash or certificates of deposits. Portfolio also consists 40% of bonds with 6% interest rate and 40% equities are also only of the employer's stock. The rate of appreciation and dividend is also very low on this stock. Hence due to all these factors we can say the strategy is conservative.
Answer: d. The FTC’s Red Flags Rule
Explanation:
The Federal Trade Commission has a Red Flags Rules that requires that financial institutions like Banks should implement a program that is capable of flagging instances of suspicious activity that could point to identity theft in the covered accounts that it holds.
This bank's customers are seeing some suspicious activity in their checking accounts which could point to a case of identity theft. The Red Flags rule could therefore be the most relevant rule to the manager's discovery.
I believe the correct answer is job performance.
This is because all of those things mentioned above (how much time he spends with his team, his impact on the team, and how well he explains new things) are part of his performance, and based on the effects that this has, his performance will either be considered to be good or bad.