Given:
Kristen owns 61 shares of Prince Waste Collection
Kristen owns 45 shares of Nar Heating/Cooling
Number of Shares Value per share Total
Prince Waste
Collection 61 16.59 1,011.99
Nar Heating/
Cooling 45 7.88 354.60
Total 106 1,366.59
If Kristen sells all of her stocks, she will receive a total of $1,366.59
Let's start first by writing down the given:
σ = 100
sample mean = 450
sample size = 25
These information, plus the fact that we know that the population is approximately normally distributed, would tell us that we can use the
normal distribution curve in analyzing the problem.
A confidence interval of the mean is just a range statistically estimated to contain the population mean. For a 90% confidence interval, we would look at the Z-table and see where 90% of the data falls. We'll notice that it will fall within
1.645 standard deviations of the mean.
Next, we look for the standard error of the mean. This will have a formula

The standard error would just therefore be equal to

Lastly, we just get the product of the standard error and 1.645 and add it to 450 for the maximum value and subtract it to 450 for the minimum value.

ANSWER: 417.1<μ<482.9
Step-by-step explanation:
Rudra should have collected the students equally both from football and pump basketball
The domain of the equation are all the possible values of the independent variables that would make the equation reasonable, possible or true. In this item, the independent variable is r. This could take a value of 0 up to the point when m is equal to zero.
m = 30 - 3r = 0
r = 10
The domain is therefore [0, 10].
The range is the value of the dependent variable which would be from 0 to the point when no video game is played. This is, [0, 30].
The function is discrete because r and m cannot take every value in the number line.