answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sineoko [7]
1 year ago
10

a courier picks up 1000 small unmarked bills, some $20 bills and some $50 bills. The total value is $41,000. How many of each bi

ll are there?
Business
1 answer:
Vladimir [108]1 year ago
5 0

Answer:

Explanation:

The amount of bills are 1000

Let the number of $20 bills be x

Let the number of $50 bills be y

Using a ratio method, we assume that the ration of the bills are 20:50

Adding both ratios, we have 20 + 50 = 70.

To find x, we have

(20 ÷ 70) × 1000

0.286 x 1000

286 bills

To find y, we have

(50 ÷ 70) × 1000

0.714 x 1000

714 bills

Having calculated the number of bills for $20 and $50, we calculate the value of each bills.

we have, 286 x $20 = $5,720

              714 x $50 = $35,700

Adding these above amounts, we have

$5,720 + $35,700 = $41, 420 which is approximately $41,000.

Cheers.

You might be interested in
Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hour
gavmur [86]

Answer:

<h3>Preble Company</h3>

a. The raw materials cost for the planning budget for March is:

= $1,260,000

b. The raw materials cost included in the company's flexible budget for March

= $1,530,000

c. The materials price variance for March is:

= $90,000

Explanation:

a) Data and Calculations:

Standard Cost Card Per Unit:

Direct materials: 5 pounds at $9 per pound $45

Direct labor:        3 hours at $14 per hour        42

Variable overhead: 3 hours at $8 per hour     24

Total standard cost per unit                           $111

Planning budget production and sales for March = 28,000 units

Actual production and sales  for March =  34,000 units

Purchase of 180,000 pounds of raw materials / 5 = 36,000 units

Purchase cost = $8.50 per pound

Price variance = $0.50 per pound favorable ($9.00 - $8.50)

Total purchase cost = $1,530,000

Direct labor worked = 69,000

Standard labor hours = 34,000 * 3 = 102,000 hours

Direct labor volume variance = 33,000 hours (102,000 - 69,000)

Standard variable manufacturing overhead = $816,000 (34,000 * $24)

a. The raw materials cost for the planning budget for March is:

= $1,260,000 ($9 * 5 * 28,000)

b. The raw materials cost included in the company's flexible budget for March

= $1,530,000 ($9 * 5 * 34,000)

c. The materials price variance for March is:

= $90,000 ($9 - $8.50)180,000

4 0
1 year ago
A department begins the month with 100 units at a cost of $7,500 and 25% complete in goods in process. An additional 1,000 units
Whitepunk [10]

Answer:

Closing work in progress using FIFO is $1,282.

Explanation:

Working are attached:

Download docx
3 0
2 years ago
Mountaineer excavation operates in a low-lying area that is subject to heavy rains and flooding. because of this, mountaineer pu
nordsb [41]

Answer:

1. Recore the purchase of insurance in advance on March,1.

Debit Prepaid Insurance $36,000

Credit Cash $36,000

2. Record the adjusting entry on December, 31.

Debit Insurance Expense $30,000

Credits Prepaid Insurance $30,000

Explanation:

Mountaineer excavation purchases one year of flood insurance in advance on March 1, paying $36,000 ($3,000/month). The company records the insurance as the prepaid Insurance:

Debit Prepaid Insurance $36,000

Credit Cash $36,000

On December, 31, the last day of the following 10 months, the company records an adjusting entry that Credits Prepaid Insurance for $30,000 ($3,000/month times the 10 months) and Debits Insurance Expense for $30,000

Debit Insurance Expense $30,000

Credits Prepaid Insurance $30,000

5 0
2 years ago
Present three examples that illustrate how all decisions involve trade-offs
satela [25.4K]
It is probably safe to say that most if not all decisions involve trade-offs. For example a person may be offered a job that pays well but requires 7 days per week for a month and while this is good for a younger person with no other commitments it may not work for an older person with his own family commitments and other projects. Another decision could be that for support, a husband decides to not take on major time consuming projects while his wife is doing intensive studying to become certified in a field of her choosing  so that he can support her. Another example is that when one cannot drive one's son with a disability to a beach to swim because it is too far and uses too much car gas, the money saved on gas some of it could be spent on his groceries.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 9% coupon bond with an ask price of 100:00 pays interest every 182 days. If the bond paid interest 112 days ago, the clean pri
alina1380 [7]

Answer:

$100

Explanation:

The computation of the clean price is shown below:

As we know that

Clean Price = Dirty Price − Accrued Interest

where,

Dirty price is

= Ask price + Accrued interest

The ask price is $100

And, the accrued interest is

= $100 × 9% × 112 days ÷ 360 days

= $2.74

Now the dirty price is

= $100 + $2.74

= $102.74

Therefore the clean price of the bond is

= $102.74 - $2.74

= $100

Or we can say that the ask price equivalent to the clean price of the bond as both are the quoted prices

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Von hayek's kayaks can borrow $12,500 for 60 days at a cost of $220 interest. what is the effective rate of interest?
    12·1 answer
  • Monfett Manufacturing earned operating income last year as shown in the following income
    13·1 answer
  • Johnson Marine has the following costs and expected sales for the coming year. Johnson is considering a number of different meth
    7·1 answer
  • Grand Gimmicks Company produces a single product with a current selling price of $170. Variable costs are $130 per unit, and fix
    8·2 answers
  • A quality improvement project was initiated in an industry that has seasonal demand for their product, coolers/ice chests, which
    9·1 answer
  • ABC Company is trying a new method of employee motivation. Entry-level employees undergo a year of close supervision and bi-week
    15·1 answer
  • Narrative 1: Freshplace Grocery At Freshplace Grocery, customers give their purchases to a sales clerk along with cash. The sale
    14·1 answer
  • A distributor of large appliances needs to determine the order quantities and reorder points for the various products it carries
    12·1 answer
  • Brett has almond​ orchards, but he is sick of almonds and prefers to eat walnuts instead. The owner of the walnut orchard next d
    7·1 answer
  • Suppose Asarta Inc. is polluting yucko and they have been tasked with cleaning up some of their waste. The company decides to cl
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!