Answer:
internal rate of return 31.8%
Explanation:
on excel we will list each cash flow:
Y0 -190,000
Y1 25,000
Y2 37500 (Y1 x (1+g) = 25,000 x 1.05)
Y3 56250 (37,500 x 1.05)
Y4 84375 (56,250 x 1.05)
Y5 386562.5 (84,375 x 1.05 + 260,000 from the sale)
we now write =IRR( and select the cells then, press enter
the IRR function return: 31.8503%
we round into 1 percent 31.8%
Answer:
The gain is subtracted from net income in the operating activities section
Explanation:
Given that
Sale value of an equipment = $230,000
And, the gain on the sale = $45,000
So by considering the above information
We can say that the Sale value of an equipment is shown in the investing activities as a cash inflow while the gain on the sale is to be subtracted from the net income in the operating activities and if there is a loss than it would be added to the net income
Answer:
A) -0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in the number of Commuters
Explanation:
Given data:
current fare (P0) = $4
hiked fare (P1) = $6
change in fare = $2
number of rides before increase ( Q0 ) = 10000
number of rides after increase ( Q1 ) = 8000
change in rides = 2000
A) The estimated elasticity of demand for MRT rides using the midpoint /ARC method
Mid point method = [ ( Q1 - Q0 ) / ( Q1 + Q0 ) ] / [ (P1 - P0 ) / (P1 + P0 ) ]
= [ - 2000 / 18000 ] / [ 2 / 10 ]
= - 1000 / 1800 = - 5 / 9 ( estimated elasticity )
= - 0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in Commuters
Answer and Explanation:
The Preparation of direct material budget is shown below:-
Direct Material budget
Particulars Amount
Units to be produced $90,000 Y
Material per unit 2
Total pounds needed for
production M $180,000 2Y
Add: Desired ending Direct
Material Inventory 20% $36,000 (.2 × 2Y = .4Y)
Total Material requirement $216,000 (2.4Y
)
Less: beginning Raw material
Inventory $9,000 (.1Y)
Material to be purchased
Account $207,000 (2.3Y)
Cost per pound C $5
Total cost of direct Material
Purchases A $1,035,000
2Y + .4Y - .1Y = $207,000
Y = $207,000 ÷ 2.3 $90,000
Answer: $10,906
Explanation:
Given that,
Purchased machinery at the beginning of Year 1 = $86,100
machinery has an estimated life of five years,
Estimated residual value = $4,305
Accumulated depreciation = $49,077 at the end of Year 2
Year 3 Depreciation expense:
= 
= 
= $10,906