answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
disa [49]
2 years ago
5

Madison went to the grocery store and purchased cans of soup and frozen dinners. Each can of soup has 500 mg of sodium and each

frozen dinner has 700 mg of sodium. Madison purchased 2 more frozen dinners than cans of soup and they all collectively contain 7400 mg of sodium. Determine the number of cans of soup purchased and the number of frozen dinners purchased.
Mathematics
1 answer:
vovangra [49]2 years ago
4 0

Madison purchased 5 cans of soup and 7 frozen dinners.

Step-by-step explanation:

Given,

Quantity of sodium in each soup can = 500 mg

Quantity of sodium in each frozen dinner = 700 mg

Total quantity = 7400

Let,

Number of soup cans purchased = x

Number of frozen dinners purchased = y

According to given statement;

500x+700y=7400        Eqn 1

y = x+2        Eqn 2

Putting value of y from Eqn 2 in Eqn 1

500x+700(x+2)=7400\\500x+700x+1400=7400\\1200x=7400-1400\\1200x=6000

Dividing both sides by 1200

\frac{1200x}{1200}=\frac{6000}{1200}\\x=5

Putting x=5 in Eqn 2

y=5+2\\y=7

Madison purchased 5 cans of soup and 7 frozen dinners.

Keywords: linear equation, substitution method

Learn more about substitution method at:

  • brainly.com/question/10710410
  • brainly.com/question/10717746

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Find the nth term of this sequences<br> 20,18,16,14
Zarrin [17]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

This would be the 5th term in the sequence.

Numbers are decreasing by two

Hope this helps!

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Korey starts a small carwash business to save up some cash. He decides to offer two different price packages to his clients. Pac
lubasha [3.4K]

Answer:

8$

Step-by-step explanation:

Because the first car wash does not cause the price to to down, but the ones after it do, you need onltake away 7 dollars of the price because it has only been discounted 7 times. Therefore 15-7=8 so 8 dollars is the answer.

6 0
2 years ago
PLEASE HELP ME!
dezoksy [38]
Thicknesses at different point are: <span>41, 38, 36, 29, 34, 44, 46, 43, 35, 40


In increasing order: 29, 34, 35, 36, 38, 40, 41, 43, 44, 46

Median = (38+40)/2 = 39m</span>

Median thickness is 39m
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nolan used the following procedure to find an estimate for StartRoot 18 EndRoot.
stiks02 [169]

Answer:

Nolan correctly identified the square  numbers before and after 18.

The square roots of them are 4 and 5.

Clearly, square root of 18 should lie between 4 and 5 only.

He, then carefully squared 4.1, 4.2, 4.3 etc. and identified that 4.3 squared is nearer to 18.

Since, Nolan is finding estimated square root, his steps are cool and he didn't make any error.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
I need to find both of the solutions to the equation 100+(n-2)^ = 149
rodikova [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

hello :

100+(n-2)² = 149

100-100+(n-2)² = 149-100

(n-2)² = 49  

(n-2)² - 49  =0    but 49=7²

(n-2)² - 7²  =0   use identity : a²-b²=(a-b)(a+b)

(n-2-7)(n-2+7)=0

(n-9)(n+5)=0

n-9=0 or n+5=0

n=9 or n=-5

                                             

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A dust particle weighs 7.42 × 10-10 kilograms. What is the weight of 5 × 106 dust particles represented in scientific notation?
    13·2 answers
  • Interpret the average rate of change of –14/3 that you found previously. What does this mean in terms of the waterslide, from x
    7·2 answers
  • Is the product of two mixed number less than, between,or greater than the two factors?explain
    14·1 answer
  • How many different ways can four team members from the group of fifteen be lined up for a photograph?
    8·2 answers
  • Sanji throws an 8-sided solid with faces numbered 1 through 8. Which of the following statements is true? Select all that apply.
    8·1 answer
  • Solve the problems. Write the complete proof in your paper homework and for online (only) complete the probing statement (if any
    6·1 answer
  • Amy began with 5 marbles for every 3 marbles that tara had. After amy gave 1 marble to tara, amy ended up with 3 marbles for eve
    12·2 answers
  • The average time taken to complete an exam, X, follows a normal probability distribution with mean = 60 minutes and standard dev
    7·1 answer
  • Sal bought 2 shirts and a hat. Sal remembers each shirt was $10, and the total was $50. Which equation helps answer the question
    9·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!