<span>She should apply the same principles that would be applied to any other employee. To do otherwise would be to run afoul of the entire ethos of the company. It would set a bad example for the employees and would cause those in management to lose respect (and possibly lead to some sort of ethical investigation by those with the proper authority to do so).</span>
Answer:
$11880
Explanation:
Given that:
In a local Honda Dealership;
Last year, your dealership earned a record profits of $1.5 million
according to the local Chamber of Commerce, your earnings were 10 percent less than either of your competitors.
The Price Elasticity of demand E = - 4.5
Marginal cost of a midsized automobile = $11,000
Let assume that In your market, you compete against two other dealers
From The above given data , the objective is to determine the What price should you charge for a midsized automobile if you expect to maintain your record sales.
So; in order to achieve that ; we consider the scenario of an Oligopoly market by using the markup formula for homogeneous product Cournot Oligopoly which can be represented as:




P = 1.08 × 11000
P = $11880
Hence. the price you should charge for a midsized automobile if you expect to maintain your record sales is $11880
The answer is "<span>Modeled the As-Is process, fixed the errors, and then created the To-Be process".
</span>
An “as is” business process characterizes the present condition of the business procedure in an association. Normally the examination objective in assembling the present state process is to clear up precisely how the business procedure functions today, kinks and all.
A “to be” business process characterizes the future condition of a business procedure in an association. Ordinarily the investigation objective in assembling the future state process is to illuminate how the business procedure will function, sooner or later, once changes are made.
Answer:
Alpha
Beta
Delta
Epsilon
Zeta
Explanation:
The customers list should be updated and sorted periodically to identify regular customers and those customers with big orders. There are many customers in the list and the list is not sorted according to alphabetical order. Those customers which account for more than or at least 5% of total trade are Alpha, Beta, Delta, Epsilon and Zeta. These are place first in list among other customers.
Answer:
bond's selling price is $6154
Explanation:
given data
face value = $5,000
interest = 8 % of face value
rate = 6.5 %
to find out
bond's selling price
solution
we find interest that is
interest = 8 % of face value
interest = 8 % × 5000
interest = 400
so we consider bond selling price is x
so
bond selling equation will be
interest = rate × bond selling price
400 = 0.065 × x
x = 6154
so bond's selling price is $6154