As long as the production times and price points were simular then it would. However, with assuming it costs much more of a hellicoper then it does for a scooter to be produced they would definitly benefit from trading one schooter for one helicopter with Jamestown. They will benefit due to time and money that is being saved.
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash A/c Dr 15,900
To Notes Receivable A/c $15,000
To Interest Revenue A/c $900
(Being cash is collected with respect of notes receivable and interest revenue)
For recording this transaction, we debited the cash account and credited the notes receivable and interest revenue account
Answer:
The correct answer is Variable Cost.
Explanation:
According to the scenario, the rent and manager salary is fixed, so, it is under fixed cost.
Whereas, Cost of supplies ( i.e. napkins, bags and condiments) are variable according to the number of customer. As the number of customer increases, cost of supply also increases and as the number of customer decreases, cost of supply also decreases.
This type of cost is known as Variable cost,
Hence, The cost of supply is Variable cost in the given scenario.