answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
1 year ago
9

Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change. The sandwich cost $7.75 and sales tax was $

0.47. What was the cost of her drink?
Mathematics
2 answers:
tatyana61 [14]1 year ago
7 0
Okay, first you will have to subtract every thing together:
10 - 7.75 = 2.25
2.25 - 0.47 = 1.78
So the cost of her drink is $1.78
Hope This Helps!!
:)
EleoNora [17]1 year ago
4 0

Given

Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.

The sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47.

Find out the  cost of her drink

To proof

Let the cost of her drink be x.

As given in the question

Elysse paid for her sandwich and drink with a $10 bill and received $0.63 in change.

Elysse paid for her sandwich and drink = 10 - 0.63              

                                                                 =  $ 9.37

sandwich cost $7.75 and sales tax was $0.47

Than the equation becomes

x = 9.37 - (7.75 + 0.47)

x = 9.37 - 8.22

x = $ 1.15

The cost of the drink is $ 1.15.

Hence proved      

You might be interested in
Henry is painting a house. He placed a 24 foot ladder 15 feet away from the base of the house so that it leaned up against the h
Misha Larkins [42]

Answer:

the answer is 3.2 i think

4 0
1 year ago
Joel maps his house and his school on a coordinate grid where each unit is 1 block. His school is at (-7, -2). His house is at (
zhenek [66]

Answer:

10 blocks

Step-by-step explanation

check the image attached, the y coordinate of  his school and house are the same that is, -2 so all we have to do is check the distance between x coordinates

that is , -7 and 3

distance between school and his house = 3 - (-7) = 10 blocks

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Brandon bought 21 chicken wings for $39.90. How much would it cost for 15 wings?
Pachacha [2.7K]

Answer:

$28.50

Step-by-step explanation:

21 chicken wings= $39.90

1 chicken wing= 39.90÷21= $1.90

15 chicken wings= 15×1.90= $28.50

4 0
2 years ago
What interest will be earned if $6300 is invested for 3 years at 12% compounded monthly?  Write your answer rounded to the neare
Butoxors [25]
Answer:
Interest earned = 2713.8

Explanation:
We will solve this problem on two steps:
1- get the final amount after three years
2- get the interest earned by subtracting the initial amount from the final one.

1- getting the final amount after 3 years:
The formula that we will use is as follows:
A = P (1 + r/n)^(nt)
where:
A is the final amount we want to calculate
P is the initial amount = 6300
r is the interest = 0.12
n is the number of compounds per year =12
t is time in years = 3

Substitute to get the final amount:
A = P (1 + r/n)^(nt)
A = 6300 (1 + 0.12/12) ^ (12*3)
A = 9013.8

2- getting the interest earned:
Interest earned = final amount - initial amount
Interest earned = 9013.8 - 6300
Interest earned = 2713.8

Hope this helps :)
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
When designing the jumps of a BMX racetrack, the jumps involve a launch ramp and a landing ramp. What are some facts about the p
zaharov [31]

The second third and last one


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bailey’s Cakes and Pastries baked a three-tiered cake for a wedding. The bottom tier is a rectangular prism that is 18 centimete
    9·1 answer
  • Russel wants to buy 3 identical gift cards. He wants to make sure his total cost is no more than $2 above or below $60. Which of
    10·1 answer
  • (2 thousands 7 tens) times 10
    11·1 answer
  • A class in advanced physics is composed of 10 juniors, 30 seniors, and 10 graduate students. the final grades show that 3 of the
    8·1 answer
  • Are the acute interior angles of a right triangle always complementary
    9·1 answer
  • A school library spends $80 a month on magazines. The average price for magazines bought in January was 70 cents more than the a
    8·1 answer
  • Based on a​ poll, 67​% of Internet users are more careful about personal information when using a public​ Wi-Fi hotspot. What is
    5·1 answer
  • The number 3.14063 written correct to 3 decimal places is
    14·2 answers
  • Describe the error in the work shown below.Find an expression equivalent to 18 + 30.Factors of 18: 1, 2, 3, 6, 9, 18Factors of 3
    11·2 answers
  • A research organization keeps track of what citizens think is the most important problem facing the country today. They randomly
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!