Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.
Answer: Business case
Explanation: In other to eliminate the dilemma posed by having to allocate resources particularly in those which are not readily available in abundance or having to choose between two or more different options, tasks or projects, managers are often faced with a decision dilemma which are is usually analysed by making a business case in other to identify the modalities attached with each project or task on the basis of risk, benefit attached, cost, timing of such projects and so on. This will enable managers to arrive at a reasonable justification to choose an option over the other which will yield a longterm return or benefit to the organization.
Because it helps the buyer or seller know how much they have
Answer:
By producing the starters the company will save $20,000 per year.
Explanation:
production costs
direct materials $3.10 per unit
direct labor $2.70 per unit
supervision $60,000
depreciation $40,000
variable manufacturing overhead $0.60 per unit
rent $12,000
total production cost $9.20 per unit
The engineer is wrong because he is considering fixed costs like depreciation and rent that should not be included because they are independent on whether this project is approved or not. Once you take away depreciation and rent, the cost per unit will fall by $1.30 [= ($40,000 + $12,000) / 40,000 units].
Since the production cost = $9.20 - $1.30 = $7.90, which is lower than $8.40 which is the purchase cost, the company should start producing the starters at least until its sales bonce back.
By producing the starters the company will save ($8.40 - $7.90) x 40,000 units = $20,000 per year
Answer:
Sarah Elizabeth Butler is a well known American actress. She is probably best known for her role as Jennifer Hills in the Popular film series: I Spit on Your Grave. Sarah was very interested in the Arts when she was growing up singing in choirs, entering in singing completions, and performed in high school and community theater. She dropped out of college, and decided to focus on finding a talent agent, and began to audition for work in television and film. She found out that she really enjoyed acting and the rest is history!