Answer:
3,600 units
Explanation:
Given:
Selling price per unit = $30
Variable cost per unit = $12
Contribution per unit = Selling price - variable cost
= 30 - 12
= $18 per unit
Fixed cost = $54,000
Increase in fixed cost this year = 54,000 × 1.2 = $64,800
Break even point in units = Fixed cost / contribution margin
Since only fixed cost increase and selling price and variable cost remain same, contribution margin will be $18 per unit
Break even point in units = 64,800 / 18
= 3,600 units
Answer:
correct option is b. $ 30
Explanation:
given data
overhead cost = $15,000
direct labor hours = 5,000
required direct labors hours = 10
solution
we get here Fixed Overhead Rate that is
Fixed Overhead Rate = estimated overhead cost ÷ direct labor hours ........1
Fixed Overhead Rate =
Fixed Overhead Rate = $3 per labor hour
and
Job overhead applied express as
overhead = Fixed Overhead Rate × required direct labors hours ..........2
overhead = $3 × 10
overhead = $30
so correct option is b. $ 30
Answer:
$64,000
Explanation:
The Cost price of the item Acquired is measured at fair value. When the Fair Value of Both the Asset Acquired and Asset given up can be determined reliably, the fair value of the asset given up will be used. Unless, the fair value of the asset acquired is more evident, that value may be used.
<u>Measurement of New Heating System :</u>
Cash $60,600
Add Trade In Value $3,400
Total $64,000
Answer:
$2040
Explanation:
FIFO under the perpetual inventory system is one in which the sale or purchase of inventory is immediately updated in the inventory account such that the true position of inventory available per time is known.
FIFO is first in first out which means that inventory purchased first are sold first.
Given;
Units Unit Cost Total Cost Units Sold
Beginning Inventory 30 $28 $ 840
Sale No. 1 20
Purchase No. 1 50 $40 $2,000
Sale No. 2 40
Purchase No. 2 20 $44 $880
Totals 100 $3,720 60
Cost of goods sold = $28 * 20 + $28 * 10 + $40 * 30
= $560 + $280 + $1200
= $2040
Answer:
Explanation:
The journal entry is shown below:
Cash A/c Dr $4,680
Credit card expenses A/c Dr $120 ($4,800 × 2.5%)
To Sales $4,800
(Being the deposit is recorded and the remaining balance is debited to the cash account)
We debited the cash and the credit card expenses account and credited the sales account so that proper entry would be recorded.