Answer:
a)Wt =25.68 lbf
b)Wt = 150 lbf
F= 899.59 N
Explanation:
Given that

m= 150 lbm
a)
Weight on the spring scale(Wt) = m g
We know that

Wt = 150 x 5.48/32 lbf
Wt =25.68 lbf
b)
On the beam scale
This is scale which does not affects by gravitational acceleration.So the wight on the beam scale will be 150 lbf.
Wt = 150 lbf
If the plane is moving upward with acceleration 6 g's then the for F
F = m a
We know that


a=6 g's

So
F = 90 x 9.99 N
F= 899.59 N
Answer:
% reduction in area==PR=0.734=73.4%
% elongation=EL=0.42=42%
Explanation:
given do=12.8 mm
df=6.60
Lf=72.4 mm
Lo=50.8 mm
% reduction in area=((
*(do/2)^2)-(
*(df/2)^2)))/
*(do/2)^2
substitute values
% reduction in area=73.4%
% elongation=EL=((Lf-Lo)/Lo))*100
% elongation=((72.4-50. 8)/50.8)*100=42%
Answer:
7.65 mm
Explanation:
Stress,
where F is the force and A is the area
Also, 
Where E is Young’s modulus, L is the length and
is the elongation
Therefore,

Making A the subject of the formula then

Since
then
