Answer:
b. $4,908,000
Explanation:
According to the FASB GAAP, the straight line method is used in this given question which is shown below:
= (Original cost - residual value) ÷ (useful life)
= ($40,900,000 - $4,090,000) ÷ (15 years)
= ($36,810,000) ÷ (15 years)
= $2,454,000
In this method, the depreciation is same for all the remaining useful life
For two years, the accumulated depreciation would be
= Annual year depreciation × number of years
= $2,454,000 × 2 years
= $4,908,000
Answer: (2) Friction unemployment
Explanation:
The friction unemployment is one of the type of unemployment in which the employees or workers are jobless and they are searching for the healthy and good economy.
It is also known as the searching unemployment process as it is differentiated from all the other types of unemployment. The following are the types of friction unemployment are as follows:
- Cyclical unemployment
- Structural unemployment
According to the given question, the friction unemployment is one of the development computerized job process in which the employees search the job on the basis of employee interest.
Therefore Option (2) is correct answer.
Answer:
Part A:
Workers Needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker=2.0833 parts/hour
Part C:
Multifactor productivity=0.0832 Parts/$
Explanation:
Part A:
Total parts =100,000
Workers needed= Total parts/(Parts per hour* hours per shift*Total Shifts)

Workers needed=20.833≅21
Part B:
Productivity of individual worker:

Part C:
Total cost of material= $10*100,000=$1,000,000
Capital Costl= $100,000
Total labor Cost=
Total labor Cost=$100,800
Multifactor productivity=Total Parts/(Total cost of material+capital cost+Total labor Cost)

Answer:
The correct option is C
Explanation:
The journal entry which is to be passed in order to replenished the account is as:
Petty Cash A/c..................................Dr $84
Cash A/c...............................................Cr $81
Cash Over and Short A/c..................Cr $3
In order to replenish the account of petty cash, the account of expense (name of expense is not given, so petty cash account) is debited. Therefore, the petty cash is debited. The cash account is credited and the excess or over (which is $3 that is $200 - [$119 + $84 = $203] ) is replenished by crediting the account.
<u>Solution and Explanation:</u>
Answer 1 <u>Calculation of activity rate is as follows:
</u>
<u>Stamping</u> = Budgeted costs divided by Machine tour
= $200000 / 10000 = $20 machine hour
<u>Assembly</u> = Budgeted costs divided by Labor hour
= $400000 divided by 20000 = $20 labor hour
<u>Setup</u> = Budgeted costs divided by setup
= 30000 / 15 = 2000 setup
Answer 2 <u>Overhead cost per unit = Total overhead cost divided by total units produced
.</u>

Saws = $452 per unit

Drills = $673 per unit