Answer:
Option B. 
Step-by-step explanation:
we know that
The area of a square is equal to

where
x is the length side of the square
In this problem we have

substitute and solve for x

suqre root both sides

<h2>
Answer:</h2>
The correct options are:
Choice A
Choice C
and Choice E
<h2>
Step-by-step explanation:</h2>
We are asked to find the value of:
60% of 94
We know that: it is represented as:

Choice A)

We know that:
could also be written as:

Since we multiplied and divide by 10 such that:

Hence, option: A is correct.
Choice B)
This option is incorrect.
Since by choice A we get that the correct expression is: 
Choice C)
We get:

This option is correct.
Since,

Choice D)

This option is incorrect because the actual expression is:

Choice E)
[/tex]\dfrac{60}{100}\cdot 94[tex]
This is the correct expression.
Answer:
Question 13: For age groups y=1 and y=1.3 response is 8 microseconds.
Question 14: The club was making a loss between 11.28 and 4.88 years.
Step-by-step explanation:
Question 13:
The age group y for which the response rate R is 8 microseconds is given by the solution of the equation

We graph this equation and find the solutions to be

Since only positive solutions for y are valid in the real world we take only those.
Thus only for age groups y=1 and y=1.3 the response is 8 microseconds.
Question 14:
The footbal club is making a loss when 
Or

We graph this inequality and find the solutions to be
and 
Since in the real world only positive values for t are valid, we take the the second solution to be true.
Thus the club was making a loss in years 
Felecia's husband will catch up to her 1 hour 30 minutes after leaving.
Step-by-step explanation:
Step 1; Felecia is traveling at 45 mph, her husband starts 20 minutes after her but travels at a speed of 55 mph. So first we need to calculate how much of a head start Felecia got.
Head start =
× 45 miles an hour = 15 miles.
So Felecia got a head start of 15 miles.
Step 2; Since Felecia and her husband are traveling at different rates, we can determine how much distance there is between them. Since Felecia is traveling at 45 mph and her husband is traveling at 55 mph, their gap in between is closing at a rate of 55 - 45 = 10 miles every hour. So for every hour, the gap between them is closing by 10 miles.
Total gap initially = 15 miles.
The rate at which gap is being closed = 10 miles an hour.
Time to close the gap = 15 / 10 = 1.5 hours.