Answer: 15.7 minutes
Step-by-step explanation:
Let x be the time in the beginning (in minutes).
Given: The track team is trying to reduce their time for a relay race.
First they reduce their time by
2.1 minutes.
Then they are able to reduce that time by
10
If their final time is 3.96 minutes, then
Hence, their beginning time was 15.7 minutes.
Answer:
10.55% probability
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The order in which the CDs are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.
1 Bach CD, from a set of 4.
1 Beethoven CD, from a set of 6.
1 Brahms CD, from a set of 3.
1 Handel CD, from a set of 2.
So, D=144
4 CDs from a set of 4+6+3+2 = 15.
So, T= 1365
p= D/T= 144/1365 = 0.1055
10.55% probability that she will choose one by each composer
Answer:
The answer to your question is the theater is 6.7 mi from home
Step-by-step explanation:
Data
speed 1 = 2 mi/h
time in theater = 2h 15 min
speed 2 = 40 mi/h
time = 3.5 h
Process
1.- Write the formula to calculate speed
speed = distance / time
-Solve for time
time = speed x time
2.- Write and equation to solve this problem
total time = time from home to theater + time from theater to home
3.- Substitution
3.5 = d/2 + d/40
4.- Solve for d
3.5 = (20d + d) / 40
140 = 21d
d = 140 / 21
d = 6.7 mi
Answer:
21
Step-by-step explanation:
7.41 / 0.13 = 57
57 - 15 = 42
42 / 2 = 21
21, 36
Answer:
Let a be the first term.
The sum is a1−r=33.25.
The second term is ar=7.98, so a=7.98/r.
Putting these together, 7.98/r(1−r)=33.25 or r(1−r)=0.24=0.6×0.4.
If the answer doesn't jump out at you from there, you could solve for r with the quadratic formula.
Step-by-step explanation:
I Hope It's Helpful :)