S(p) = 400 - 4p + 0.00002p^4
D(p) = 2800 - 0.0012p^3
S(p) = D(p)
400 - 4p + 0.00002p^4 = 2800 - 0.0012p^3
0.00002p^4 + 0.0012p^3 - 4p - 2400 = 0
p = $96.24
Answer:
5/4
Step-by-step explanation:
(10/12) / (4/6)
Reduce the fractions:
(5/6) / (2/3)
Multiply by the reciprocal:
(5/6) × (3/2)
15/12
Reduce:
5/4
One yard is 36 inches, 1.5 feet is 18 inches.
So the answer is...
(36+3)*18*20
= 39*18*28
= 702*28
= 19,656
Answer:
765 J
Step-by-step explanation:
We are given;
Mass of bucket = 30 kg
Mass of rope = 0.3 kg/m
height of building= 30 meter
Now,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the building = work done in lifting the rope + work done in lifting the sand
Or W = W1 + W2
Work done in lifting the rope is given as,
W1 = Force x displacement
W1 = (30,0)∫(0.2x .dx)
Integrating, we have;
W1 = [0.2x²/2] at boundary of 30 and 0
W1 = 0.1(30²)
W1 = 90 J
work done in lifting the sand is given as;
W2 = (30,0)∫(F .dx)
F = mx + c
Where, c = 30 - 15 = 15
m = (30 - 15)/(30 - 0)
m = 15/30 = 0.5
So,
F = 0.5x + 15
Thus,
W2 = (30,0)∫(0.5x + 15 .dx)
Integrating, we have;
W2 = (0.5x²/2) + 15x at boundary of 30 and 0
So,
W2 = (0.5 × 30²)/2) + 15(30)
W2 = 225 + 450
W2 = 675 J
Therefore,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the top of the building,
W = 90 + 675
W = 765 J