Answer with Explanation:
Amazon is fastest growing company in the world which has crossed 2 billion customer visits. It has also increased the worth of the company to $1.14 trillions. The supply chain management is where the strengths of the company lies and nobody can match the pricing strategy, quality management and other significant factors that are included in the supply chain management to ensure that the customer is having what they are paying for.
Supply chain management process includes the key partners which includes their suppliers, partners, clients and customers as well who play important roles in the supply chain process by coordinating, integrating systems with each other and are involved in the transaction-al process.
The customers are the one who interact fewer than partners, suppliers, clients, etc because all they do is order a particular product. This is the first interaction of the customer with Amazon and the last interaction is when the customer received the order. So this means they are less interacting party in this process.
Suppliers are continuously contacted and informed about the pricing, supply chain issues, etc so that the company is able to deliver its customers what they are desiring. Supply chain partners also in the process of interacting with Amazon as they have to move products from supplier to the customer. These partners are highly interacted, possess integrating systems and of transaction-al importance to the company.
Answer:
Limited Supply of lawyers will lead to increase in Lawyer Wages / Salaries
Explanation:
Labour Markets are at equilibrium where : Labour Demand (by firms) = Labour Supply (by employees).
Analysing the labour market for Lawyers : Previous anticipations finally leading to small graduating classes & limited supply of lawyers. This limited supply creates excess demand of lawyers. The mismatched excess demand (by firms) creates competition among buyer firms, which leads to increase in price (wages or salaries) of lawyers.
Answer:
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Explanation:
D1 = $ 1.25
P0 = $ 27.50
gL = 5 % = 0.05
F = 6 % = 0.06
Cost of equity, re can be calculated using the formular below:
Cost of equity, re = D1/ {P0 x (1- F)} + gL
= $ 1.25 / {$ 27.50 x (1- 0.06)} + 0.05
= $ 1.25 / ($ 27.50 x 0.94) + 0.05
= $ 1.25 / 25.85 + 0.05
= 0.048356 + 0.05
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Answer:
Increased education adds to the stock of human capital, not unlike building factories adds to the stock of physical capital.
Explanation:
Economic growth can be defined as a persistent increase in the real Gdp of a country overtime.
An increase in the quantity of labour doesn't always lead to economic growth.
An increase in the productivity of labor leads to economic growth.
Third world countries aren't usually rich in human capital. One of the measures of human capital is education. Education is usually deficient in third world countries.
Factors that lead to economic growth are :
1. Improvement in technology
2. Investment in physical capital.
3. Increased availability of natural resocurces.
4. Investment in human capital
I hope my answer helps you