In the problem it is already given that Weston Laundry washed 285.38 pounds of towel and 353.47 pounds of sheets from local hotels in 1 day. Firstly we have to find the total pounds of linens that Weston Laundry has washed in 7 days. Then only will it be possible to find the amount of linen washed in a day.
Then t
Total linen washed by Weston Laundry in 7 days = (285.38 + 353.47) pounds
= 638.85 pounds.
Then
The amount of linen washed by Weston Laundry in 1 day = 638.85/7
= 91.26 pounds
So Weston Laundry washed about 91.26 pounds of linen each day.
Remmber
(a/b)/(c/d)=(a/b)(d/c)=(ad)/(bc)
conver to improper
4 and 1/5=20/5+1/5=21/5
2 and 1/3=6/3+1/3=7/3
(21/5)/(7/3)=(21/5)(3/7)=63/35=9/5=1 and 4/5
Answer:
The amount the school pays is £32.40
Step-by-step explanation:
The cost of each pen = 15 pence
The cost of each ruler = 20 pence
The number of pens bought by the school = 150
The number of rulers bought by the school = 90
The cost reduction (discount) on the items bought = 1/5
Therefore, we have;
The total cost of the pens bought by the school = 150 × 15 = 2250 = £22.50
The total cost of the rulers bought by the school = 90 × 20 = 1800 = £18.00
The total cost of the writing materials (rulers and pens) bought by the school = £22.50 + £18.00 = £40.50
The discount = 1/5 total cost reduction = 1/5×£40.50 = $8.10
The amount the school pays = The total cost of the writing materials - The discount
The amount the school pays = £40.50 - $8.10 = £32.40
The amount the school pays = £32.40.
Answer:
The ribbon cost per foot $0.6 per foot
Step-by-step explanation:
Total number of ribbon used = (5.75 + 11.75) = 17.50 feet
17.50 feet of ribbon cost = $10.50
1 foot of ribbon cost = x
Cross Multiply
17.50 × x = 1 foot × $10.50
x = 1 foot × 10.50/17.50
x = $0.6
The ribbon cost per foot $0.6 per foot