change in velocity = 20 - 0 = 20
change in time = 2 seconds
Divide the change in velocity over the change in time: 20/2 = 10
The average acceleration is 10 m/s^2
I.e, each second, the speed increases by 10 m/s
Slope of AB = (5 - 2)/(7 - 4) = 3/3 = 1
slope of BC = (2 - 2)/(4 - 9) = 0
m<span>∠ABC = arctan 1 = 45°
</span>
Do you have a picture of the figure?