Each tweet would cost between 1 and 140 pennies you can write that as an inequality [1 ≤ x ≤ 140] Since you can't tweet 0 characters or above 140.
if you want to change it to pounds divide by 100.
A) 1 ≤ x ≤ 140
B) Each character costs a penny, you can't tweet less than 1 character or above 140.
Answer:
x=21/4
Step-by-step explanation:
1. combine like terms
-4+-7= -11 3x-2x=x
2. subtract x
5x-11=x+10
4x-11=10
3. add 11
4x=21
4. divide 21 by 4 = 21/4
Answer:
3 people
Step-by-step explanation:
$51/$17 = 3 people
- We know to start with $51 dollars because that is the total price of the meal.
- We also know each meal costs $17.
- Next, ask youself what we are trying to find? We are trying to find how many people are eating.
- Therefore to find that we need to take our starting amount $51 divided by $17 because that is the cost of 1 meal.
- $51/$17 = 3 people (whole cost/individual cost = # of people)
- To check this take 3 x 17 = 51 (Now we know it is correct)
- If you would like a further explanation please let me know.
Multiply $30 by .25 you get, it's $7.50so you subtract $7.50 from $30 and you get $22.50. Then multiply 2 (sweaters) by $22.50 and you get $45,but wait you still have to multiply that sales tax so you multiply .04 by $45 and you get $1.80, later you subtract $1.80 from $45 and you get $43.20(the cost of the two sweaters)
I did part1 only cuz' no I have no time left Sorry for the inconvenience