Cherry sales as a % of total sales = (0.5 x 1.2)/(0.5 x 1.2 + 0.2 x 1.4 + 0.3 x 1.6) = 0.6 / (0.6 + 0.28 + 0.48) = 0.6 / 1.36 = 0.4412 = 44.12%
Therefore, 44.12% of the total sales will be cherry.
Answer : y=<span>2,904-121x , x for month
when you replace any number in "x" you mean how many months you pay (witch mean the sums of the all (121$) ) so when you </span>Subtract this all 121$ value you will get the the value of what you <span>still owes </span>
The solution for this problem would be:
Given that there is 99.999%.
Let denote n as the network servers and p as the reliability of each server.
So the probability that the network uptime = 1 - (1 - p)^n
Therefore, (1-p) ^n = 0.00001
a. x= log(1-.99999)÷log(1-.97)= 3.2833 is the answer
1-(1-.97)^3= 0.99999 + 0.0001 = 1
b. x = log(1-.99999)÷log(1-.88) = 5.43 is the answer
1-(1-.88)^3= 0.99 + 0.0001 = approx 1
Answer:
great for you my guy
Step-by-step explanation:
im pretty sure you have the answer now but thanks for the points
First off, let's find the 1st term's value, and the 30th term's value,