Answer:
Credit card and bank fees. Hourly wages and direct labor. Shipping costs. Raw materials.
Explanation:
Explanation:
This is an easy way for a manager to make an effective decision to carry out a capital budget project by analyzing a company's inflows and outflows from a period and determining what is the rate of resources and what are the aggregate risks for realization. investment that brings a positive return consistent with organizational objectives.
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
If the A.P.R. for a specific card is set at 9.99% - 23.99%, it shows the range of the A.P.R bank is offering for the card. It means the A.P.R. can be any % between 9.99% and 23.99%. The A.P.R. is decided on the basis for the credibility of the borrower. The credit score of the borrower is the factor to determine the credibility of the borrower. Hence the A.P.R of the card is determined on the basis of the credit score of the borrower.
Hence, the correct answer is:
b. One of the primary factors determining your card's A.P.R. is your credit score