Answer:
Consider the following calculations
Explanation:
EBIT - Interest + Dividend Income ( 1 - 0.7) = EBT
$ 14.000.000 - $ 1.750.000 + $ 1.000.000 * 0.3 = $ 12.550.000
Base taxes for $ 10000000 = $ 3400000
( $ 12550000 - $ 10000000 ) *0.35 = $ 892500
$ 3400000 + $ 892500 = $ 4292500 in total taxes due
Answer:
Budgeted purchases for second quarter is 165000 pounds
Explanation:
The per unit requirement of material A is 2 pounds.
We first need to calculate the closing inventory of Material A at the end of first quarter and at the end of second quarter.
<u />
<u>End of first quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 40000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 80000 * 2 = 160000
25% of 160000 = 40000 pounds
<u />
<u>End of second quarter</u>
The closing inventory for First quarter should be enough to meet 25% production requirement for next quarter. 25% production requirement for second quarter is 45000 pounds.
Production requirement - Second quarter = 90000 * 2 = 180000
25% of 180000 = 45000 pounds
Budgeted Purchase -Second quarter = Closing Inventory in pounds + production in pounds - Opening Inventory in pounds
Purchase requirement - First quarter = 45000 + 160000 - 40000 = 165000 pounds
Answer:
The target inventory position is T= 713.6 gallons.
Explanation:
Given:
Average demand =per day = D = 152 Gallons
Standard deviation of demand = σ = 33 Gallons per day
Lead time for delivery = L = 4 days
Z value for 94.5% service level = 1.6
The target inventory position = (Average demand x Lead time) + Safety stock
= (D × L) + (Z× σ ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 ×
)
= (152 × 4) + (1.6 × 33 × 2)
= 608 + 105.6
= 713.6
Answer:
The answer to this question is C. analyze findings, draw conclusions, and make recommendations intended to solve a problem.
Explanation:
A proposal is a plan or suggestion, especially a formal or written one, put forward for consideration by others. It is a write up that shows the intention of a writer and one seeks approval from others.
An effective proposal must showcase the writer's expertise and build credibility, get the reader's attention. analyze findings, emphasize how the writer's methods and products will benefit the reader.
However a proposal is not a research work, therefore it should not include analysis of findings, drawing of conclusions and making recommendations intended to solve a problem.
Hence the right answer is C. analyze findings, draw conclusions, and make recommendations intended to solve a problem
Those factors are:
<span>1. the ratio of purchased material and services costs as a percentage of total costs or income. Whcich will determine how much variable cost will incurred
2. the nature of the products or services acquired. Which determine the time table of the supply process
3. the extent to which supply and suppliers can provide competitive advantage. Which will determine the final pricing that come to the customers</span>