Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Answer: She updates her online profile regularly and participates in work related online discussions.
Explanation:
Answer: 31155.5
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Money won = $1,000,000
Installments made yearly = $50,000
Interest rate = 5%
The yearly deposits made by Svetalana will be: = 500000-x
The future Value of the yearly deposits made by Svetalana will be:
= (50000-x) × (1/(1.05) + (1/(1.05)^2 .....(1/(1+0.05)^20))
= (500000-x) × 33.066
We should recall that the interest from the question is equated to x. This will be:
33.066 × (50000-x) × 0.05 =x
1.6533(50000 - x) = x
82665 - 1.6533x = x
2.6533x = 82665
x = 82665/2.6533
x = 31155.5
Answer:
$99,500
Explanation:
Adjusted gross income before considering the rental loss $118,000.
Less generated a loss of $18,500
Adjusted gross income $99,500
Carlos qualifies under the real estate professional exception due to the fact that he spends more than 50% of his personal service time in real property trade and the amount of time spent in real property trade is higher than 750 hours, he is as well the sole owner and spends more than 100hours.
Therefore the rental activity is not considered passive and he is allowed to offset the $18,500 loss against his active and portfolio income which is why Carlos'sadjusted gross income after considering the loss is $99,500 ($118,000 -$18,500)