Answer:
25%
Explanation:
the margin of safety is the percent of sales which the company is above the break even point.
We solve for the break even point:


BEP = 150,000
We solve for the margin of safety:
$ 200,000 - $ 150,000 = $ 50,000
Now we compare against our sales:
$ 50,000 / $ 200,000 = 0.25
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Break even Sales is computed as:
Contribution margin ratio = Fixed Cost / Break even Sales
where
Contribution margin ratio = 1 - Variable expense of 80%
= 20%
Fixed Cost is $840
30% = $840 / Break even Sales
Break even Sales = $840 / 20%
= $4,200
The actual sales is computed as:
Actual Sales = (Fixed Cost + Desired Profit) / Contribution margin ratio
= ($840 + $6,600) / 20%
= $7,440 / 0.2
= $37,200
The margin of safety is computed as:
Margin of Safety = Actual Sales - Break even sales
= $37,200 - $4,200
= $33,000
Answer:
My straight answer is you need a Diverse team with somewhat a high level of management with Gain Sharing Program as the incentive programme.
Explanation:
Since the question is long, I'll make it shorter. The team is New, the goal is wide, the team's autonomy (working independence) is not much strong.
A Diverse team is required as the set of tasks needed to be done requires different skill sets. (like law, tax, etc.)
Although the team is highly talented, they are new and not much experienced. So, a high level of management is required at the beginning until the team stabilizes.
Since its a new and diverse team, team spirit has to be established. An unfitting rewarding system could be the very beginning of various conflicts, trust issues and jealousy among peers in the group. Eventually destroying the team altogether.
Gain Sharing program mainly focus on improving the team productivity through participation, involvement and creative innovation. Eventually the entire team's productivity goes up and then the entire team is rewarded.
Answer: 31155.5
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Money won = $1,000,000
Installments made yearly = $50,000
Interest rate = 5%
The yearly deposits made by Svetalana will be: = 500000-x
The future Value of the yearly deposits made by Svetalana will be:
= (50000-x) × (1/(1.05) + (1/(1.05)^2 .....(1/(1+0.05)^20))
= (500000-x) × 33.066
We should recall that the interest from the question is equated to x. This will be:
33.066 × (50000-x) × 0.05 =x
1.6533(50000 - x) = x
82665 - 1.6533x = x
2.6533x = 82665
x = 82665/2.6533
x = 31155.5