The interest per year for $5,000 to become $9,110 after 30 years is 2.02% compounded continuously.
Answer: See explanation
Explanation:
The material price variance will be calculated as:
= (Standard price - Actual price) × Actual quantity of material used
= ($2 - $4) × 500
= -$2 × 500
= $-1000
= $1000 Unfavourable
The material quantity variance will be:
= Standard quantity - Actual quantity) × Standard price
=[(450 × 2) -500] × $2.00
= (900 - 500) × $2.00
= 400 × $2.00
= $800 Favorable
The first step is to investigate why the product recall was required. Then the manager should ask for details of the incident, follow up and report. Following these first steps will be essential in analyzing what was the problem with the product, whether it was any breach of the quality standard required by regulatory bodies or some other relevant factor.
Answer:
The unlevered value of the firm is $869325.15
Explanation:
For computing the value of unlevered firm, the following formula should be used which is shown below:
Value of levered firm = Earning before interest and taxes × (1 - tax rate) ÷ cost of equity
where,
Earnings before income and taxes are $218,000
Cost of equity is 16.3%
And, the tax rate is 35%
Now put these values on the above formula
So, the value would be equals to
= $218,000 × (1 - 0.35) ÷ 16.3%
= $141,700 ÷ 16.3%
= $869325.15
The other terms like bonds and the annual coupon should not be considered in the computation part because we have to calculate for unlevered firm which only includes equity and the bond is a debt security. Thus, it is irrelevant.
Hence, the unlevered value of the firm is $869325.15
Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%