Answer:
Technician A says that TSBs are typically updates to the owner's manual. Technician B says that TSBs are generally
updated information on model changes that do not affect the technician. Who is correct? the answer is c
Answer:
\epsilon = 0.028*0.3 = 0.0084
Explanation:
\frac{P_1}{\rho} + \frac{v_1^2}{2g} +z_1 +h_p - h_l =\frac{P_2}{\rho} + \frac{v_2^2}{2g} +z_2
where P_1 = P_2 = 0
V1 AND V2 =0
Z1 =0
h_P = \frac{w_p}{\rho Q}
=\frac{40}{9.8*10^3*0.2} = 20.4 m
20.4 - (f [\frac{l}{d}] +kl) \frac{v_1^2}{2g} = 10
we know thaTV =\frac{Q}{A}
V = \frac{0.2}{\pi \frac{0.3^2}{4}} =2.82 m/sec
20.4 - (f \frac{60}{0.3} +14.5) \frac{2.82^2}{2*9.81} = 10
f = 0.0560
Re =\frac{\rho v D}{\mu}
Re =\frac{10^2*2.82*0.3}{1.12*10^{-3}} =7.53*10^5
fro Re = 7.53*10^5 and f = 0.0560
\frac{\epsilon}{D] = 0.028
\epsilon = 0.028*0.3 = 0.0084
Answer:
v₀ = 2,562 m / s = 9.2 km/h
Explanation:
To solve this problem let's use Newton's second law
F = m a = m dv / dt = m dv / dx dx / dt = m dv / dx v
F dx = m v dv
We replace and integrate
-β ∫ x³ dx = m ∫ v dv
β x⁴/ 4 = m v² / 2
We evaluate between the lower (initial) integration limits v = v₀, x = 0 and upper limit v = 0 x = x_max
-β (0- x_max⁴) / 4 = ½ m (v₀²2 - 0)
x_max⁴ = 2 m /β v₀²
Let's look for the speed that the train can have for maximum compression
x_max = 20 cm = 0.20 m
v₀ =√(β/2m) x_max²
Let's calculate
v₀ = √(640 106/2 7.8 104) 0.20²
v₀ = 64.05 0.04
v₀ = 2,562 m / s
v₀ = 2,562 m / s (1lm / 1000m) (3600s / 1h)
v₀ = 9.2 km / h
Answer:
The air pressure in the tank is 53.9 
Solution:
As per the question:
Discharge rate, Q = 20 litres/ sec = 
(Since, 1 litre =
)
Diameter of the bore, d = 6 cm = 0.06 m
Head loss due to friction, 
Height, 
Now,
The velocity in the bore is given by:


Now, using Bernoulli's eqn:
(1)
The velocity head is given by:

Now, by using energy conservation on the surface of water on the roof and that in the tank :



