Answer:
$71,520
Explanation:
we must first determine the monthly payment:
monthly payment = present value / annuity factor
- present value = $608,000
- PV annuity factor, 0.675%, 300 periods = 128.46
monthly payment = $608,000 / 128.46 = $4,732.99
Then I prepared an amortization schedule using an excel spreadsheet. After the 18th payment, the principal balance is $596,005.
The investor will have $667,525 - $596,005 = $71,520
Answer:
14%
Explanation:
Answer Formula derived in class: Coupon Collateral Fraction Floater = 7% / . 5 = 14%
Answer:
$50,000
Explanation:
Since the partnership is valued at $300,000, then each partner's stake = $300,000 / 3 = $100,000
that means that each partner must purchase 2 policies (one for each of the other partners) that covers his/her stake = $100,000 / 2 policies = $50,000 per policy
<u>PART A:</u>
The government has voted for budget neutral tax cut policy in order to avoid the enhancement in the deficit. Thereby, government spending will be reduced by an amount of $8 billion.
<u>PART B:</u>
The calculation for fall in GDP is as follows:

Multiply with change in government expenditure,

Thus, if the government expense is reduced by $8 billion then fall in GDP is by $53.33 billion
<u>EFFECT ON GDP DUE TO REDUCTION OF TAX:</u>

Multiply with change in tax,

Thus, when the taxes are reduced by $8 billion, then GDP shows an increase by $45.33 billion.
Therefore, change in equilibrium level of real GDP = -$8 billion ( -53.33 billion + 45.33 billion).
Answer and Explanation:
The effect of undervaluation of Inventory is shown below:-
Inventory Understated = Inventory counted + Correct value of inventory
= $545,000 - $554,000
= $9,000
Now, the effect of undervaluation of Inventory is
Cost of goods overstated by $9,000
Net income understated by $9,000
Retained earning understated by $9,000
Assets (Current assets - Inventory) understated by $9,000