Answer: 8.1 x 10^24
Explanation:
I(t) = (0.6 A) e^(-t/6 hr)
I'll leave out units for neatness: I(t) = 0.6e^(-t/6)
If t is in seconds then since 1hr = 3600s: I(t) = 0.6e^(-t/(6 x 3600) ).
For neatness let k = 1/(6x3600) = 4.63x10^-5, then:
I(t) = 0.6e^(-kt)
Providing t is in seconds, total charge Q in coulombs is
Q= ∫ I(t).dt evaluated from t=0 to t=∞.
Q = ∫(0.6e^(-kt)
= (0.6/-k)e^(-kt) evaluated from t=0 to t=∞.
= -(0.6/k)[e^-∞ - e^-0]
= -0.6/k[0 - 1]
= 0.6/k
= 0.6/(4.63x10^-5)
= 12958 C
Since the magnitude of the charge on an electron = 1.6x10⁻¹⁹ C, the number of electrons is 12958/(1.6x10^-19) = 8.1x10^24 to two significant figures.
Answer:
the correct answer is E
A graph of the cart's maximum speed squared as a function of x^3
Explanation:
For this exercise let's use Newton's second law
F = m a
force has the form
F = k x²
and acceleration is related to velocity
a = dv / dt
Let's use the chain rule or L'Hospital
a = dv /dx dx/dt
a = dv /dx v
let's substitute
k x² = m v dv / dx
k /m x² dx = v dv
we integrate
k /m x³ /3 = v² / 2
v² = (2k /3m) x³
This is the expression for the variation of the speed as a function of the position, to make a linear graph realism the changes of variable
y = v²
x´ = x³
y = (2k/3m) x´
if we graph y vs x 'we have a linear graph whose slope is
m = 2k / 3m
By reviewing the different answers, the correct answer is E
Answer: 592.37m
Explanation:
Person D is the blue line.
The total displacement is equal to the difference between the final position and the initial position, if the initial position is (0,0) we have that he first goes down two blocks, then right 6 blocks. then up 4 blocks, then left 1 block.
Now i will considerate that the positive x-axis is to the right and the positive y-axis is upwards.
Then the new position will be, if B is a block:
P =(6*B - 1*B, -2*B + 4*B) = (5*B, 2*B)
And we know that B = 110m
P = (550m, 220m)
Now, then the displacement will be equal to the magnitude of our vector, (because the difference between P and the initial position is equal to P, as the initial position is (0,0)) this is:
P = √(550^2 + 220^2) = 592.37m
Thermal energy energy that has hot cold or warm
Temp.Energy is the out come of the thermal engery and affects Earth and space
Answer:
a. directive zoning
Explanation:
Directive zoning is an instrument used in master plans, whereby the city is divided into areas on which differentiated land use and land use guidelines apply, especially urban indexes. Directive zoning acts primarily by controlling two main elements: the use and size (or size) of lots and buildings. It is therefore assumed that the end result achieved through individual actions is in line with the municipality's objectives, which include proportionality between occupation and infrastructure, the need to protect fragile areas and / or cultural interest, the harmony from the volumetric point of view, etc.