Answer:
The net income earned during the year is $ 5,000
Explanation:
The first point to kn ow is the accounting equation is A=L+SE
So to calculate the opening stockholders equity we can rearrange the accounting equation to be:
A-L = SE
so opening SE is
Assets $ 50,000 - Liabilities $ 40,000 = Stockholders Equity $ 10,000
Ending Stockholders equity is:
Assets $ 35,000 - Liabilities $ 20,000 = Stockholders Equity $ 15,000
Since the question mentions that the change in stockholders equity is only due to net income, the increase of $ 5,000 represents the net income for 2019.
Answer:
Sensory retailing.
Explanation:
If a gourmet cooking store encourages customers to sample fresh baked apple pie in order to encourage purchases of pie pans and rolling pins they are engaging in sensory retailing.
In marketing, sensory retailing can be defined as a strategic process which involves the creation of an atmosphere that attracts potential customers and has a positive influence or effect on them.
Generally, sensory retailing involves the process of appealing to the customer's taste, smell, sight, tactile, and olfactory senses, thus, affecting their perception, judgment and behavior positively.
<em>Hence, when properly designed, harnessed and applied, it boost purchasing behaviors, increases sales revenues, improve customer loyalty, and enhances good vibes or mood among end consumers</em>.
Answer:
-4.3; inelastic
Explanation:
Initial price = $6.45
Initial quantity demanded = 600
New price = $6.95
New quantity demanded = 400
Percentage change in Quantity demanded:
= (Change in quantity demanded ÷ Initial quantity demanded) × 100
= [(400 - 600) ÷ 600] × 100
= (-200 ÷ 600) × 100
= 0.3333 × 100
= -33.33%
Percentage change in price:
= (Change in price ÷ Initial price) × 100
= [($6.95 - $6.45) ÷ $6.45] × 100
= ($0.5 ÷ $6.45) × 100
= 0.0775 × 100
= 7.75%
Therefore, the price elasticity of demand is as follows:
= Percentage change in quantity demanded ÷ Percentage change in price
= -33.33 ÷ 7.75
= -4.3
Hence, the price elasticity of demand is inelastic.
Answer:
Equilibrium price and quantity
$6.44 and 6768
Consumer surplus
$571,081
Producer Surplus
$5,288
Explanation:
In this question, we are asked to calculate equilibrium price and quantity, consumer surplus and producer surplus.
Please check attachment for complete solution and step by step explanation
1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.