Answer:
The correct answer is letter "D": Plastic surgery.
Explanation:
Services are activities offered to satisfy third parties' needs in exchange for compensation. High-contact services are those that meet uncertain demands and require a certain set of skills. Typically, high-contact services are expensive. <em>Hospital and nursing assistance</em>, <em>legal </em>or <em>financial advice</em> fall into this category.
Answer:
B. $123,000
Explanation:
The computation of the Paul's cost of going to college is presented below:
= Tuition fees + room and board charges + books expenses + earning as a construction job - room and board charges
= $90,000 + $15,000 + $7,000 + $22,000 - $11,000
= $123,000
We simply deduct the room and board charges while working as a construction job and the other items would be added
When a government introduces regulations addressing worker safety and environmental protection, it affects businesses and consumers.Businesses face Higher cost because the must alter existing infrastructure to<span> meet regulations. As a result, consumers pay more for the same produced goods.
Hope this helps!</span>
Answer:
$153,000
Explanation:
The computation of the net present value is shown below:
= Present value of all cash inflows including salvage value after considering the discount factor - initial investment
where,
Present value is
= Four year cash inflows × PVIFA factor for 11.5% for 4 years + (one year cash inflow + salvage value) × discount rate for 11.50% at five year
= $300,000 × 3.0696 + ($300,000 + $100,000) × 0.5803
= $920,880 + $232,120
= $1,153,000
And, the initial investment is $1,000,000
So, the net present value is
= $1,153,000 - $1,000,000
= $153,000