Answer:
The amount of job costs added to Work in Process Inventory during October is $26,950
Explanation:
Computation of manufacturing overheads is given below:
Manufacturing Overheads=Direct Labor × 200%
=($3,400 + $5,500) × 150%
=$8,900 × 150%
=$13,350
Job Cost = Direct Materials+ Direct Labor+ Overheads Cost
=($1,900+$2,400) + ($3,400+$5,900) + $13,350
=$4,300 + $9,300 + $13,350
=$26,950
Answer: $1,600
Explanation:
The training hours per employee can be calculated by multiplying the Employee Training hours by the cost of training per employee.
From the Attached document, the Baldwin company does 80 hours of training for employees.
The Training costs per Employee is;
= 80 * 20
= $1,600
Answer:
(a)
Dr Cash $10,032.30
Cr Cash Over and Short$74.90
Cr Sales Revenue $10,107.2
(b)
Dr Cash $10,148.54
CrSales Revenue$10,107.2
Cr Cash Over and Short$41.34
Explanation:
Kingbird Industries
(a)
Dr Cash $10,032.30
Cr Cash Over and Short$74.90
Cr Sales Revenue $10,107.2
($10,032.30+$74.90)
(b)
Dr Cash $10,148.54
(10,107.2+$41.34)
CrSales Revenue$10,107.2
Cr Cash Over and Short$41.34
Answer:
$1.7
Explanation:
From the question above Kirova company recorder the following information
Number of issued common shares is 990,000
Net income is $1,436,500
Number of authorized common share is 1,000,000
Weighted average income of outstanding common shares is 845,000
Number of treasury shares is 145,000
The formular to calculate the earning per share is
= Net income/Outstanding shares
Net income= $1,436,500
Outstanding shares= number of issued common shares- number of treasury shares
= 990,000-145,000
= 845,000
Therefore, the earnings per share can be calculated as follows
= 1,436,500/845,000
= $1.7
Hence Kirova's earning per share is $1.7