Answer:
Step-by-step explanation:
The best option is for the consultant to remove these data points because they are outliers. Unusual data points which are located far from rest of the data points are known as outliers.
Answer:
The cost is $9.70 per kilogram.
Step-by-step explanation:
This can be solved by a rule of three.
In a rule of three problem, the first step is identifying the measures and how they are related, if their relationship is direct of inverse.
When the relationship between the measures is direct, as the value of one measure increases, the value of the other measure is going to increase too. In this case, the rule of three is a cross multiplication.
When the relationship between the measures is inverse, as the value of one measure increases, the value of the other measure will decrease. In this case, the rule of three is a line multiplication.
In this problem, the measures are the weight of the cheese and the price. As the weight increases, so does the price. It means that this is a direct rule of three.
Solution:
The problem states that cheese costs $4.40 per pound. Each kg has 2.2 pounds. How many kg are there in 1 pound. So:
1 pound - xkg
2.2 pound - 1 kg


kg
Since cheese costs $4.40 per pound, and each pound has 0.45kg, cheese costs $4.40 per 0.45kg. How much does is cost for 1kg?
$4.40 - 0.45kg
$x - 1kg



The cost is $9.70 per kilogram.
Answer:
<u>The expected value of the total return rate for the firm's clients is C. 7.4%</u>
Step-by-step explanation:
1. Let's review all the information given for solving the question:
Type of equity investments = A, B and C
Percentage of investment in each type of equity = 30% in A, 50% in B and 20% in C.
Rates of return of each type of equity investment = 10% for A, 6% for B and 7% for C.
2. Let's find the expected value of the total return rate for the investment firm:
Return rate for each type of investment = Percentage of investment * Rate of return
For A = 30% * 10% = 0.3 * 0.1 = 0.03
For B = 50% * 6% = 0.5 * 0.06 = 0.03
For C = 20% * 7% = 0.2 * 0.07 = 0.014
Total return rate = Return rate for A + Return rate for B + Return rate for C
Total return rate = 0.03 + 0.03 + 0.014 = 0.074
<u>Total return rate = 0.074 * 100 = 7.4%</u>
<u>The expected value of the total return rate for the firm's clients is C. 7.4%</u>
If one of Larson's beehives produces 85lbs of honey, you need to multiply it with the given number of hives, which is 10,000.
So: 85 * 10,000 = 850,000lbs