Answer:
0.55 million
Explanation:
The research cost that was spent on new products for new customer is 20% of $2.75 million.
Mathematically,
Cost Incurred on creating new product for new customer = $2.75m * 20%
= 0.55 million
Answer:
$11.50
Explanation:
The computation of the variable cost per unit sold is given below:
= Direct material per unit + Direct labor per unit + Variable manufacturing overhead per unit + Sales commission per unit + Variable administrative expense per unit
= $4.85 + $3.35 + $1.35 + $1.50 + $0.45
= $11.50
We simply added those per unit that is concerned with variable cost per unit
Answer:
intrinsic value of SCI’s shares is $33.28 per share
Explanation:
given data
dividend (D₀) = $1.92 per share
constant rate (g) = 4.00% per year
required return (rs ) = 10.00%
to find out
intrinsic value of SCI’s shares
solution
we know that intrinsic value is here express as
intrinsic value = current dividend × ( 1+ growth rate ) ÷ ( required rate - growth rate ) .............................1
put here value we get
intrinsic value = 
intrinsic value = 33.28
so intrinsic value of SCI’s shares is $33.28 per share
Answer:
Direct labor
Explanation:
The role of direct labor is to convert direct material into the finished products. Without the help of direct labor, it is impossible to convert the direct material into the finished goods.
Here, the direct material means the labor which works on manufacturing a product which is directly related to the production level. The allocation of direct labor is done based on the number of hours worked or product.
Hence, The efforts of employees who work directly to convert direct materials into the finished product are referred to as direct labor