Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
They can recover the lost revenue that they would have expected to earn if their park had been open on time.
Prior to the studies of Hawthorne, it has been studied that
the managers had pay little attention of the role in human behavior when it
comes to making decisions because they are likely focus more about their line
of work and the progress rather than having to use their own behavior as a
human and whether which are acceptable and not.
Answer:
d. $1,080,000
Explanation:
Contribution per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
Contribution per unit = Selling price per unit - ( Direct Materials + Direct Labor + Variable Manufacturing Overhead + Variable Selling )
Contribution per unit = $160 - ($22 + $15+ $12 + $3)
Contribution per unit = $160 - $52
Contribution per unit = $108 per unit
Contribution margin for the next year = $108 per unit * 10,000
Contribution margin for the next year = $1,080,000
Answer:
$200,000
Explanation:
This involves revenue recognition based on percentage of work completed (cost to completion technique). Revenue to be recognized per time is assessed based on the level of cost incurred compared with the total cost to be incurred.
Given that the total approved budget for the project is $600,000, If at the end of the first three weeks of work, $160,000 has been spent, and five miles of road have been completed for a a 15-mile road, the earned value of the project at the end of the first three weeks
= 5/15 * $600,000
= $200,000