Answer:
<u>The width of the top surface of the desk is 1.4 feet.</u>
Step-by-step explanation:
1. Let's review all the information given for solving this question:
Length of the top surface of a desk = 5.6 feet
Width of the top surface of a desk= x
2. Let's find the width of the top surface of the desk
Length of the top surface of a desk = Four times the width
5.6 = 4x
5.6/4 = 4x/4 (Dividing by 4 at both sides)
1.4 = x
<u>The width of the top surface of the desk is 1.4 feet.</u>
Answer:
60m/s
Step-by-step explanation:
velocity of the while moving is 30 m/s and it becomes 90 m/s after speeding up at constant rate. so the average velocity of the journey is
[90+30] /2
=60 m/s
Answer:
20,944 years
Step-by-step explanation:
The formula you use for this type of decay problem is the one that uses the decay constant as opposed to the half life in years. We are given the k value of .00012. If we don't know how much carbon was in the bones when the person was alive, it would be safer to say that when he was alive he had 100% of his carbon. What's left then is 8.1%. Because the 8.1% is left over from 100% after t years, we don't need to worry about converting that percent into a decimal. We can use the 8.1. Here's the formula:

where N(t) is the amount left over after the decay occurs,
is the initial amount, -k is the constant of decay (it's negative cuz decay is a taking away from as opposed to a giving to) and t is the time in years. Filling in accordingly,

Begin by dividing the 100 on both sides to get

Now take the natural log of both sides. Since the base of a natual log is e, natural logs and e "undo" each other, much like taking the square root of a squared number.
ln(.081)= -.00012t
Take the natual log of .081 on your calculator to get
-2.513306124 = -.00012t
Now divide both sides by -.00012 to get t = 20,944 years
Answer:
Yes the sample can be use to make inference
Step-by-step explanation:
The inference is possible if the conditions:
p*n > 10 and q*n > 10
where p and q are the proportion probability of success and q = 1 - p
n is sample size
Then p = 12 / 30 = 0,4 q = 1 - 0,4 q = 0,6
And p*n = 0,4 * 30 = 12 12 > 10
And q*n = 0,6 * 30 = 18 18 > 10
Therefore with that sample the conditions to approximate the binomial distribution to a Normal distribution are met
Answer:
Patient A - 150 mg
Patient B - 50 mg
Step-by-step explanation:
Since patient A gets three times more, 50 times 3 is 150. 150 plus 50 is 200, therefore, patient A gets 150 mg and patient B gets 50 mg. I hope this helps :)