Answer:
The magic of compound interest happens in a way that the more you put in, the faster your money grows.
Explanation:
The magic of compound interest happens in a way that the more you put in, the faster your money grows. The interest you earn on the amount you save also earns interest and this snowballing effect makes you accumulate your savings even faster. For example, if you deposit $100 in a savings account that pays 5% interest per year. At the end of the year, you account will have (5%*100= 5) plus the $100 you deposited, coming to a total of $105. At the end of the second year, your $5 interest earned in year 1 will earn another 5% interest and so will the $100 you initially deposited.
Answer:
c.) 82,000
Explanation:
We know that,
The ending work in progress units = Beginning work in process inventory + Units started in production - Units completed and transferred
7,000 dolls = 4,000 dolls + Units started in production - 79,000 dolls
7,000 dolls = -75,000 dolls + Units started in production
So, Units started in production = 75,000 dolls + 7,000 dolls
= 82,000
Answer: Investment income = Earning during 2018 × outstanding common shares
= $80,000 × 35%
Dividend declaration = Dividend × outstanding common shares
= $40,000 × 35%
<em>Ramsey’s share of Vapor’s income for 2018 = Investment income - Dividend declaration</em>
<em>= $28,000 - $14,000</em>
<em>= $14,000</em>
Answer:
a default setting for displaying all the data in a table
Explanation:
Datasheet View is default settings in Database Management System, which allows access to view the displayed data organized in columns and rows similar to an excel worksheet.
It also allow options for enter, delete or modify the data in a table.
Hence, in this case, the best idea that explains the Datasheet view is a default setting for displaying all the data in a table
Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
One set (small) sells for $77 with variable costs of production for the set at $50. Another set (large) sells for $152 with variable costs of $100.
Contribution margin= selling price - unitary variable cost
Contribution margin Small Set= 77 - 50= $27 per unit.
Contribution margin Large Set= 152 - 100= $52 per unit.