Answer:
Step-by-step explanation:
find the solutions below
Answer:
I believe the answer is transative property. I'm currently taking the test so I'm not 100% sure if I'm right yet.
Step-by-step explanation:
In step one, AGE and HGB are verticle angles since they are opposite of each other. then step two is alternate interior angles because they are interior angles opposite of each other, self-explanatory. the reason I choose the transitive property over the corresponding angles theorem is because the transitive property states: among A B and C, if A=B and B=c then A=C and in this case since AGE=HGB andHGB=CHE then AGE=CHE. I hope this helps and if you know the right answer just put it in the comments, if I'm wrong ofc.
Ow, i think that it is like this:
19/100 from 28 =
28:100 = 0,28
0,28 x 19 = 5,32
i hope i helped you ♥
2 petunias leave $6.50 on her wallet, and 8 leave $5.00. This means that 6 petunias cost $1.50, and that 1 petunia costs 25 cents.
.25 goes into 3.50 (the amount of money she has left in her wallet after buying 14 petunias) 14 times. 14 + 14 =28.
Ying Ying can buy 28 petunias at most.
Answer:
A) $0.940
B) 0.886
C) $0.941
Step-by-step explanation:
P(X=xᵢ) = pᵢ
P[X=$1000] = 0.00002
P[X=$100] = 0.0002
P[X=$50] = 0.0009
P[X=$20] = 0.004
P[X=$5] = 0.008
P[X=$2] = 0.05
P[X=$1] = 0.11
Expected value is given by
E(X) = Σ xᵢpᵢ
But because we're finding the profit on each ticket now,
E(X) = (1 - (1000 × 0.00002))+ (1 - (100 × 0.0002))+ (1 - (50 × 0.0009))+ (1 - (20 × 0.004))+ (1 - (5 × 0.008))+ (1 - (2 × 0.05))+ (1 - (1 × 0.11)) = $6.585
On the average of per ticket = $6.585/7 = $0.940
b) Variance = sum of deviations/number of tickets
Sum of deviations = (1 - (1000 × 0.00002))² + [1 - (100 × 0.0002))² + (1 - (50 × 0.0009))² + (1 - (20 × 0.004))² + (1 - (5 × 0.008))² + (1 - (2 × 0.05))² + (1 - (1 × 0.11))² = 6.202925
Variance = 6.202925/7 = 0.886
C) Standard deviation = √(variance)
Standard deviation = √(0.8861321429) = $0.941