Answer:
A. $2,700,000
Explanation:
For computing the deduction amount for depreciation tax, first we have to calculate the total amount of deferred tax amount which is shown below:
Total Deferred tax amount = Deferred tax × (percentage value ÷ tax rate)
= $90,000 × (100% ÷ 30%)
= $300,000
And the depreciation expense in this year is $2,400,000
So, the total amount deducted would be
= $300,000 + $2,400,000
= $2,700,000
Answer:
c. $86,000
Explanation:
The operating activities in the cash flow is the area where day to day business activities are recorded. This area mainly covers the cash incoming and outgoing due to regular business activities. The company paid dividends to its shareholders this will be considered as a financing activity as it is not of regular nature.
The concept of subsidy is very well-explained in this item. From the context, subsidy is the amount that is payed by the government to the buyer every time a purchase is made. Since, the concept of subsidy is very favorable to consumers then, the demand for a certain product would definitely go high.
Answer:
Can you simplify your question. We ask of you to simplify the question so its easier to com up with a answer
Explanation:
SIMPLIFY THE QUESTION