Answer:
Average receivables = $157,500,000
Explanation:
<em>Account receivable represent the amount of credit made by a business which remain uncollected as at the reporting date. In other words, they represent the amount that customers are owing the business in respect of credit sales.</em>
Average account receivables
=(opening balance + closing balance)/2
=( $142,650,000 + $172,350,000)/2
= 157,500,000.
Answer:
a. Apple current ratio = Current asset / Current liabilities
= $128.78billion/ $101.27billion
= 1.27
b Apple Quick ratio = (Current asset - Inventory ) / Current liabilities
= ( $74.48billion + $17.58billion)/ $101.27billion
= $92.06billion/$101.27billion
= 0.91
c. Apple Cash ratio = cash and short-term investment / current liabilities
= $74.48billion / $101.27billion
= 0.77
d. By comparing the computed ratios of Apple and HPQ, it shows that Apple asset liquidity is better than that of HPQ. The current ratio of Apple is 1.27 as against 0.96 for HPQ. also in term of Quick ratio, Apple has 0.91 while HPQ has 0.54. The cash ratio of HPQ is 0.33 while Apple figure stood at 0.77
Explanation:
Answer:
The company's earnings per share is $ 4.
Explanation:
EPS earning per share is an indicator widely used by investor of stock market in order to determine market value of their investment. EPS is directlty proportional to stock price.
EPS is calculated by dividing net income with outstanding common shares.
EPS = Net income/ outstanding common shares
EPS = 34,000/8,500 = $ 4
Kane manages a used book store he reads a report advising him to stock more encyclopedias. However the report is mistaken customers in Kane's town hardly ever buy encyclopedias. what problem could this mistake cause?
As mentioned below, if the consumers do not buy the encyclopedias, then they will lose money due to purchasing items that consumers do not want. It's necessary to not only look over reports, but understand the reports to make sure that a business is not overstocking in items that consumers are not actually in demand for. Consumers will purchase items they have a demand for and based on the reports, you can understand the items they are in demand for versus the items they will not be purchasing.