Answer:
A) -0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in the number of Commuters
Explanation:
Given data:
current fare (P0) = $4
hiked fare (P1) = $6
change in fare = $2
number of rides before increase ( Q0 ) = 10000
number of rides after increase ( Q1 ) = 8000
change in rides = 2000
A) The estimated elasticity of demand for MRT rides using the midpoint /ARC method
Mid point method = [ ( Q1 - Q0 ) / ( Q1 + Q0 ) ] / [ (P1 - P0 ) / (P1 + P0 ) ]
= [ - 2000 / 18000 ] / [ 2 / 10 ]
= - 1000 / 1800 = - 5 / 9 ( estimated elasticity )
= - 0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in Commuters
1A) the point behind the opening story being about the prevalence of bribery in Iraq because it not only sets the plot of the audio, but if you read the details below it also goes with the question “Can today’s multinational corporations be a force for social good?” The opening of this helps the listeners to understand how different corporations work and really think about the questions in the details below.
2A) Governments are often less likely or able to confront issues like human trafficking and labor rights because they have not been able to solve cross border issues, if and when they try to work together than cannot come to a reasonable and or actionable agreements, so instead confronting issues such as human trafficking and labor rights they let them be. Corngold believes that only multinational corporations are able solve issues like that of human trafficking and labor rights. She believes this because they have the resources, the global footprints, and the incent of profits to solve such challenges.
3A) A Corporate idealist are the employees of a particular business that pay remarkably close attention to the financial performance of their companies, and the ethical, environmental consequences as well. (they also pay close attention to the societal consequences to their companies)
4A) The root of the struggle here that could apply to other similar human rights-related ethical issues would be the fatalities dampens human rights such as freedom to life, and to good health. The speaker ultimately worked through the issue by telling the company the particular human rights they are violating, from here getting the number of fatalities from 8 to 0.
#5 is your understanding of business ethics, thin about the question and go from there
you are free to use my answers as examples. Hopes this helps you out
The answer is 40 because you have to divide 60 and then 1.50 to get your answer
Answer:
WACC = 12.14%
Explanation:
Cost of debt = 9.5% x (1 - 35%) = 6.175%
Cost of preferred stock = 11.5%
Cost of equity (Re) = {D₁ / [P₀(1 - F)]} + g
Re = {($4.25 x 1.08) / [$65 x (1 - $4.25/$65)]} + 8% = ($4.59 / $60.75) + 8% = 15.56%
WACC = (15.55% x 0.55) + (6.175% x 0.30) + (11.5% x 0.15) = 8.56% + 1.85% + 1.73% = 12.14%
Answer:
Tanya
Taxable Income is:
$23,564
Explanation:
a) Data and Calculations:
Gross Income:
Wages $22,594
Bank interest $320
Unemployment $250
Alimony (Pre 2018) $2,400
Total gross income $25,564
Claim adjustments:
Student loan interest ($800)
IRA (1,200)
Taxable income $23,564
b) Tanya's taxable income is the amount of income that will be used to calculate how much tax she owes to the government in a given tax year. It is generally described as the adjusted gross income because it is her total income, known as her “gross income,” minus any deductions or exemptions allowed in that tax year.