Answer:
Part A
Cost of Goods Sold reported in the company's year-end income statement is $11000000
Part B
Merchandise Inventory reported in the company's year-end balance sheet is $84000000
Part C
The balance of the Cost of Goods Sold account Immediately prior to recording inventory shrinkage is $ 10000000
The balance of the Merchandise Inventory account Immediately prior to recording inventory shrinkage is $85000000
Explanation:
Cost of Goods Sold
Ranns Supply use the perpetual inventory system. This means that cost of goods sold is calculated after every sale agreement.
In this case Cost of Sales figure reported at company`s year end can be calculated using missing figure approach in the Income Statement
Calculation of the Cost of Sales figure is as follows:
Net Sales $2600000 - Gross Profit $15000000 = $1100000
Merchandise
The merchandise account records assets of inventory in hand during the year.
The Merchandise used during the year should match with the cost of sales figure.But if the figure is lower than the cost of sales figure, then inventory was written down to its replacement value in terms of IAS 2.
Calculation of Merchandise in Hand is as follows:
Purchase of Merchandise $9500000 - Shrinkage During the year $10000000 - Write down of Inventory $1000000 = $ 84000000
Answer:
The earnings per share for Bramble in 2020 is $2.99
Explanation:
This was arrived at by preparing income statement for 2020,where in the results from continued operations and discontinued were shown.
The income from continued operations attracted tax at 35% while the losses from the discontinued operations got a tax benefit at the same 35% tax rate.
Note that the earnings used in calculating earnings per share is net of preferred dividends as only earnings attributable to ordinary shareholders are considered.
Find attached spreadsheet for the full blown income statement and the calculation of earnings per share.
Crises that are caused by volatile international financial flows are in large part PAYMENT advances in technology coupled with GREATER openness in financial market. This is because, financial capital is very volatile and technological advances has enhanced this volatility. Lack of transparency and poor and corrupted governance can intensify the crises.
Answer:
$1,135.05
Explanation:
Given:
Sales = $15,900
Net new equity = $500
Dividend payments = $75
Retained earnings = $418
Depreciation = $680
Interest expense = $511
Tax rate = 21% = 0.21
Now,
Net income = Retained earnings + Dividend payments
= $418 + $75
= $493
Profit before tax = Net income ÷ ( 1 - tax rate )
= $493 ÷ ( 1 - 0.21 )
= $624.05
Therefore,
Earnings before interest and taxes
= Profit before tax + Interest expense
= $624.05 + $511
= $1,135.05