Answer:
option b) -0.35%
Explanation:
For tax rate = 40%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.40 )
= 4.20%
For tax rate = 45%
After after-tax cost of debt = cost of debt × ( 1 - Rate )
= 7% × ( 1 - 0.45 )
= 3.85%
Therefore, the change in cost of debt = 3.85% - 4.20% = -0.35%
Hence,
Correct answer is option b) -0.35%
Answer:
(a) An employee’s monthly credit card payments are nearly 75% of her monthly earnings. select a fraud triangle factor. Financial pressure.
(b) An employee earns minimum wage at a firm that has reported record earnings for each of the last five years. select a fraud triangle factor. Rationalization.
(c) An employee has an expensive gambling habit. select a fraud triangle factor. Financial pressure.
(d) An employee has check-writing and -signing responsibilities for a small company, and is also responsible for reconci. Opportunity.
Explanation:
Fraud refers to obtaining something of value with a false representation of facts.
The fraud triangle factors are:
Opportunity: A situation that allows fraud to happen, for example, there are no internal controls in a company.
Financial pressure: There is a need that takes a person to commit fraud, for example, a debt.
Rationalization: The person that commits the fraud justifies it in his mind, for example, the person needs the money more than the big organization.
Answer:
Explanation:
If there is a warranty, that will be a shoppers protection providing it is not a recall situation. Shopper's Insurance in Canada at least, does not exist.
Unless it is a class action suit, there is no need for mediation.
Boycotts are generally not used in the situation you have described.
Answer: True
Explanation: When the central monetary authority of a country attaches the value of their country's currency in relation to any other country's currency, then such an arrangement is called pegged exchange rate system.
The reference currency used by the authorities are generally of those countries which have a strong monetary base like US dollar or Euros.
Hence, from the above we can conclude that the given statement is true.
Answer:
The unlevered value of the firm is $869325.15
Explanation:
For computing the value of unlevered firm, the following formula should be used which is shown below:
Value of levered firm = Earning before interest and taxes × (1 - tax rate) ÷ cost of equity
where,
Earnings before income and taxes are $218,000
Cost of equity is 16.3%
And, the tax rate is 35%
Now put these values on the above formula
So, the value would be equals to
= $218,000 × (1 - 0.35) ÷ 16.3%
= $141,700 ÷ 16.3%
= $869325.15
The other terms like bonds and the annual coupon should not be considered in the computation part because we have to calculate for unlevered firm which only includes equity and the bond is a debt security. Thus, it is irrelevant.
Hence, the unlevered value of the firm is $869325.15