Answer:Jalen journal $
Date
Jan 1 ,2021
Land Dr. 860,887
Note payable Cr. 860,887
Narration. Issuance of note of above amount payable in four installment for purchase of land.
June 30,2021
Note payable Dr 215,221.64
Cash Cr. 215,221.64
Narration. Payment of first installment on land purchase.
December 31,2021
Note payableDr 215,221.64
Cash.Cr. 215,221.64
Narration. Payment of second installment on land purchase.
2. Balance on note payable as at December 31, 2021 $400,000
Balance on Interest expenses $30,443.28
Explanation:
The land account is debited to recognized it's purchase and a credit is made to the notes payable account to recognise the credit.
The total installment is debited for payment made in the first and second period.
The balance on the note payable represents the two outstanding principal payment of the $800,000 and the interest expenses represents the excess over the principal sum.
In July, Goldcorp had sales of $540,000. Of this, the 4% sales commission= $21,600, the shipping expenses was 1% at $5400, and the manager's monthly salary was $23,750, plus miscellaneous expenses was $15,000. So I would say that the budgeted expenses would be $21,600+$5400+$23750= $50,750, assuming that miscellaneous expenses were not budgeted. Total expenses would be $65,750 if the $15,000 was included.
Answer:
The correct option is C
Explanation:
If say a child is 8 years has an IQ score that is the same with the score of an average 10 years old child, the mental score of that child is 10. From our example, if Terry who is 5 years performs as an average 5-year old child, then his mental score is 5. However the IQ Score will be
5/5 * 100 (Since 100 is the average IQ Score) = 100
Answer:
$9,379
Explanation:
using the 2020 tax brackets:
the Comer's gross income = $68,000 + $33,000 + $1,500 = $102,500
taxable income = $102,500 - $24,800 (standard deduction for married couples) = $77,700
taxes owed = $1,975 + [12% x ($77,700 - $19,750)] = $8,929
capital gains = $13,000 - $10,000 = $3,000 x 15% capital gains tax rate = $450
total tax liability = $8,929 + $450 = $9,379