answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
2 years ago
10

Joe's Juice Shop operates in a monopolistically competitive market. Joe's is currently producing where its average total cost is

minimized. In the long run we would expect Joe's output to:_______.
a. increase and average total costs to decrease.
b. decrease and average total cost to decrease.
c. remain unchanged as Joe's is doing the best it can.
d. decrease and average total cost to increase.

Business
1 answer:
Elina [12.6K]2 years ago
4 0

Answer:

D) decrease and average total cost to increase.

Explanation:

A monopolistically competitive firm is not a monopoly, it operates in a market where there are many producers and consumers, but each producers supplies a differentiated product, e.g. restaurants.

The demand curve of a monopolistically competitive market is downward sloping. In the short run a firm can make economic profit by selling its goods at a higher price, but in the long run the demand curve will be tangent to the firm's average total cost. At this point the firm will no longer produce economic profit (not the same as accounting profit), similarly to what happens to firms that compete in perfectly competitive markets.

You might be interested in
Jerry has an insurance policy with a premium of $150 per month. In June, he’s in an accident and receives a bill with a total co
I am Lyosha [343]

Answer:

Amount Jerry owe in June = $2,650

Explanation:

Given:

Premium per month = $150

Total cost (Accident) = $6,000

Deductible amount = $1,500

Coverage limit = $4000

Amount Jerry owe in June = ?

Computation of amount Jerry owe :

Amount Jerry owe in June = Coverage limit - Deductible amount + Premium per month

Amount Jerry owe in June = $4,000 - $1,500 + $150

Amount Jerry owe in June = $2,500 + $150

Amount Jerry owe in June = $2,650

4 0
1 year ago
Mackinaw Inc. processes a base chemical into plastic. Standard costs and actual costs for direct materials, direct labor, and fa
yaroslaw [1]

Answer:

You are missing the requirements. I looked them up and found the following:

Determine the direct materials price variance, direct materials quantity variance, and total direct materials cost variance. Enter a favorable variance as a negative number using a minus sign and an unfavorable variance as a positive number.

                                   Standard Costs                  Actual Costs

Direct materials      185,000 lbs. at $6.00     183,200 lbs. at $5.80

Direct labor             18,500 hrs. at $16.50      18,930 hrs. at $16.90

Factory overhead Rates per direct labor hr., based on 100% of normal capacity of 19,310 direct labor hrs.:

Variable cost,                       $3.10                          $56,780

variable cost Fixed cost,     $4.90                         $94,619 fixed cost

Each unit requires     0.25 hours of direct labor

direct materials price variance = AQ x (AP - SP) = 183,200 x ($5.80 - $6) = -$36,640 favorable variance

direct materials quantity variance = SP x (AQ - SQ) = $6 x (183,200 - 185,000) = -$10,800 favorable variance

total direct materials cost variance = (AQ X AP) - (SQ X SP) = (183,200 X $5.80) - (185,000 X $6) = $1,062,560 - $1,110,000 = -$47,440 favorable variance

or

total direct materials cost variance = direct materials price variance + direct materials quantity variance = -$36,640 - $10,800 = -$47,440 favorable variance

4 0
1 year ago
Molly C. has just purchased a pasta manufacturing business. Molly’s new business produces ravioli, tortellini, and other cheese-
Juli2301 [7.4K]

Answer:

The correct answer is C.

Explanation:

Giving the following information:

Molly estimates that she will use 10,000 pounds of cheese filling each month. The costs associated with each pound of cheese filling consist of $10.64 direct materials, $14.96 direct labor, $14.60 variable overhead, and $13.00 fixed overhead. Pasta Specialties (PS) has approached Molly and offered to supply 10,000 pounds of cheese filling each month for $405,200.

Make in house:

Unitary cost= 10.64 + 14.96 + 14.60= $40.2

Nose of the fixed cost are avoidable, therefore they are taken into account to make the decition.

Buy= 405,200/10,000= $40.52

Cost difference= 40.2 - 40.52= -0.32

8 0
2 years ago
On January 1, 2021, Avondale Lumber adopted the dollar-value LIFO inventory method. The inventory value for its one inventory po
Gelneren [198K]

Answer:

Avondale Lumber

Rebasing the Inventory at year-end using the dollar-value LIFO inventory method:

Year Ended     Inventory year     Cost index                Inventory Amount

December 31   end costs       (relative to base year)     at year-end

2021                  $340,000                  1.02                       $333,333

2022                   350,000                  1.06                       $330,189

2023                   400,000                  1.07                       $373,832

2024                   430,000                  1.10                       $390,909

Explanation:

a) Data:

Year Ended     Inventory year     Cost index

December 31   end costs       (relative to base year)

2021                  $340,000                  1.02

2022                   350,000                  1.06

2023                   400,000                  1.07

2024                   430,000                  1.10

b) The inventory at year-end costs is rebased using the cost index that is relative to the base year, by dividing the inventory costs by the cost index.

7 0
1 year ago
Micro Miller Company’s budgeted sales for April were estimated at $700,000, sales commissions at 4% of sales, and the sales mana
kaheart [24]

Answer:

$119,500

Explanation:

Solution:

Recall that

The budgeted sales for Micro Miller company = $700,000,

Sales commissions of = 4%

The salary of sales manager = $80,000.

Now,

Since Budgeted Sales is $700,000

Then

sales commissions is calculated as follows:

Sales Commission=0.04*700000(A)= 28000

Thus,

Sales Manager's Salary(B) = $80,000

Hence,

The shipping expenses = 0.01*700000 = $7000

Miscellaneous selling expenses becomes

Fixed = 1000

Variable =3500 700000 * 0. 5 = 119500

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How might competitive pressures have led to different types of checking accounts?
    7·1 answer
  • Angelo is a wholesale meatball distributor. He sells his meatballs to all the finest Italian restaurants in town. Nobody can mak
    9·1 answer
  • In a small manufacturing facility, one welder is needed for every 200 hours of machine-hours or fewer in a month. The welder is
    14·1 answer
  • Bennett Griffin and Chula Garza organized Cole Valley Book Store as a corporation; each contributed $80,000 cash to start the bu
    14·1 answer
  • Following is information from Pinto Corporation for 2017. Total 2017 revenue $1,033,290 Total revenue growth rate 4% Terminal re
    13·1 answer
  • 3. Nghiep gave his mother half of his weekly earnings, and then spent half of what was left on a new shirt. He then had $32. Wha
    8·1 answer
  • Shelhorse Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below:
    10·1 answer
  • Diane's Designs has two classes of stock authorized: 8%, $10 par value preferred and $1 par value common. As of January 1, 2021,
    10·1 answer
  • A company produces 11,900 units of which 200 are spoiled units because the​ process, even though carefully and efficiently execu
    15·1 answer
  • Last year Harrington Inc. had sales of $325,000 and a net income of $19,000, and its year-end assets were $250,000. The firm's t
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!